Yukarı

"EMEKLİLERE VERİLEN BU ZAM KABUL EDİLEMEZ "

Bu içerik 181 kez okundu.

Batman Emekliler Derneği Batman Şube Başkanı Hüseyin Ekmen, Temmuz 2019 zamları ile ilgili basın açıklaması yaptı.

TÜFE’ye endeksli maaş artış sisteminin, ihtiyaçları ve beklentileri karşılamaktan uzak kaldığını ifade eden Emekliler Derneği Batman Şube Başkanı Hüseyin Ekmen, emekli zamlarının, Tüfe sisteminden çıkarılıp, seyyanen artış yöntemine dönülerek hesaplanması gerektiğini söyledi. Emekli aylıklarındaki 6’şar aylık artışların gelir adaletini gözetecek şekilde ve insanca yaşamaya yetecek düzeyde olmak kaydıyla; seyyanen yapılmasını istediklerini belirten Ekmen,  “Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından belirlenmiş 418 madde ve 895 çeşidi kapsayan enflasyon sepeti hesaplamaları emeklinin yaşamakta olduğu ekonomik gerçekliklerin çok uzağındadır. TÜİK tarafından hesaplanan ve geçtiğimiz 6 ayın enflasyonu olarak belirlenen % 5,01 rakamı her gün mutfağındaki yangını söndürmekle uğraşan emekliye inandırıcı gelmemektedir. Bütün bunlar yetmiyormuş gibi, bu yıl sepete eklenen; konserve balık, konserve et, hazır sütlü tatlılar, çocuk elbisesi, evcil hayvan mamaları, otoban geçiş ücretleri bir emekli ailesinin harcama kalıplarına uymamaktadır." dedi.

"EMEKLİ HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRAMIŞTIR"

Benzin ve elektrik gibi birçok sektörü ve ürünü etkileyen ana belirleyicilerde ciddi fiyat artışları yaşanırken, enflasyonun binde 3 oranında kaldığını söylemek, en yalın anlamıyla hesap bilmemek olduğunu ifade eden Ekmen, emeklinin hayal kırıklığına uğradığını söyledi.

Ekmen açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi. " 4 bin 274 ailenin, 28 bin 711 iş yerinden yaptığı harcamalarının dikkate alınarak hesaplandığı açıklanan enflasyona ve sözü edilen bu 4 bin ailenin Türkiye’de yaşadığına inanmakta güçlük çekiyoruz. Ya da bu hesaplamaları yapanlar çarşı-pazar görmemişler. Onları vicdanları ile baş başa bırakıyoruz.Gelen bu artışla 2000 öncesi emekli olanların taban aylıkları 1.982,78 TL; 2000-2008 yılları arası emekliye ayrılanların taban aylıkları 1302,30 TL’ye, yükselmiştir. Aylıklara gelen zam 2000 öncesi emeklilerde sadece 94 TL’dir. 2000-2008 arası emeklilerde ise sadece 62 TL’dir. Ne yazık ki bu rakam da 1 kg et parasıdır.2008 sonrası emekliye ayrılanların Taban aylıklarını ifade etmekte bile güçlük çekiyoruz. 1000 TL ortalamasındaki bu aylıklarla insanlarımızın bütün ihtiyaçlarını görmesini ve yaşamlarını idame ettirmelerini beklemek vicdanlara uymamaktadır. Açlık sınırının 2 bin 67 TL olarak açıklandığı bir ortamda; 2000 öncesi ve sonrası emeklilerin taban aylıklarının, bu temel insan ihtiyaçlarını kapsayan rakamı bile karşılayamıyor olması yürekleri sızlatmaktadır.Açıkça görülmektedir ki; emekli zamlarının, temel ihtiyaçlarımızdan çok uzak kalan maddelerle belirlenmiş bir enflasyon sepetiyle hesaplanması, gerçekçi olmaktan uzaktır. TÜFE sistemi, emeklinin sırtına yüklenmiş bir KÜFE sistemine dönüşmüştür. Emekli; yaşı gereği değişen ihtiyaçlarını esas alan harcama kalıplarıyla oluşturulmuş, yeni bir sisteme ihtiyaç duymaktadır.Ayrıca, TÜFE sistemi ile hesaplanan zamlar, taban ve tavan aylıklar arasındaki makasın her geçen gün daha da açılmasına sebep olmakta ve gelir adaletsizliğinin giderek yaygınlaşmasını sağlamaktadır. Yani zengini daha zengin yoksulu daha yoksul yapmaktadır."

Etiketler:
Sende Yorumla...