"ZAMLAR BELİMİZİ BÜKTÜ"
Advert
Yukarı

"ZAMLAR BELİMİZİ BÜKTÜ"

Bu içerik 500 kez okundu.

Döviz kurundaki artış ve temel tüketim ürünlerine gelen zamların bellerini büktüğünü belirten vatandaşlar, zamların geri alınmasını istiyorlar.

Döviz kurundaki artışın yanı sıra son zamanlarda art arda temel tüketim ürünlerine gelen zamlar vatandaşları bezdirdi. Geçtiğimiz günlerde peş peşe çay, şeker, elektrik, akaryakıt gibi temel tüketim malları ile gıdaya gelen yüksek zamlara tepki gösteren Batmanlılar, alım güçlerinin her geçen gün düştüğüne dikkat çektiler.

Zamları değerlendiren Batmanlılar, yetkililere çağrıda bulunarak bir an önce zamlara son verilmesini istediler. Alım güçlerinin her geçen gün düştüğünü, fakirlerin daha da fakirleştiğini söyleyen vatandaşlar, döviz kurundaki hareketlilikle birlikte son zamlardan sonra bellerini doğrultamaz hale geldiklerini kaydettiler.

"MİLLET PERİŞAN OLDU"

Zamların kendilerini büyük oranda mağdur ettiğini belirten vatandaşlardan Mehmet Ali Yanaç, "Son zamanlarda artan zamlardan dolayı millet perişan oldu. Milletin alım gücü yok. Son günlerde çaya, elektriğe, şekere, yakıta zam geldi. Zaten elektrik pahalıydı. Özellikle elektriğe gelen zam, bütün her şeye yansıyacak. Daha önce 2 bin liraya geçinebilen biri, şu anda 3 bin liraya bile geçinemiyor. Yetkililer millete acısın, bu zamlar yeter. Milletin boğazına kadar geldi." şeklinde dert yandı.

"HERKES ZAMLARDAN ŞİKÂYETÇİ"

Zamların esnafı çok zor durumda bıraktığını vurgulayan esnaf Cemal Aslan, "Esnafın bu döviz belirsizliğinden dolayı zaten 2 yıldır bir sıkıntısı vardı. Bu sefer temel tüketim mallarına, elektriğe, akaryakıta zam gelmesi esnafı daha da zor durumda bıraktı. Herkes zamlardan şikâyetçi. Bu zamlar nereye kadar gidecek? 'Hükümet bu işe ne zaman el atacak?' diye düşünüyoruz. Altının, doların yükselmesi halkın alım gücünü zaten düşürüyor. Bir de çay, şeker, mazot, elektrik gibi ürünlere zammın yapılması halkın sırtına bir yük olarak biniyor. Zengine bir şey olmuyor." dedi.

"ELEKTRİK VE SUYA BU KADAR ZAM YAPILMAMALI"

Son zamanlarda yapılan zamların halkı tedirgin ettiğini aktaran vatandaşlardan Ahmet Başaran ise şunları söyledi:"Türkiye en çok elektrik üreten ülkelerden bir tanesidir. Türkiye bu kadar çok şeyi üretmesine rağmen neden bu kadar zam geliyor, anlamıyoruz. Halk zaten perişan, ekonomik sıkıntı çekiyor. Bir de bunların üstüne zam gelince ister istemez halk tedirgin oluyor. Buna bir çözüm bulunmalıdır. Halkın en çok tükettiği elektrik ve suya zam yapılmaması gerekiyor. En azından bu kadar zam yapılmaması gerekiyordu."

"VATANDAŞLARIN BELİ BÜKÜLDÜ"

Alışverişe çıkmaya korktuklarını dile getiren Mehmet Can Yılmaz, "Vatandaşların alım gücü çok düştü. Millet evine bir poşet alıp götüremiyor. Her şeye zam geldi. Bir de bu zamların gelmesi halkın ekonomik durumunu sıfıra indirmiştir. Hükümetin bir an önce buna el atması lazım ve bu zamların halkın durumu göz önünde bulundurularak yapılması gerekiyor. Bu zamlar vatandaşların belini dört dörtlük bükmüştür." ifadelerini kullandı.

"ASGARİ ÜCRETİN DÜŞÜK OLDUĞU ÜLKEDE BU KADAR ZAM OLMASI DOĞAL DEĞİL"

Zamlardan en çok etkilenenlerin, maddi durumu zayıf olan vatandaşlar olduğunu söyleyen Abdülkadir Altsoy, "Son zamlar gerçekten halkın bütçesini çok sarsmaktadır. Tüketici olarak mağdur oluyoruz. Geçim bu zamanda çok zor olmuş. Asgari ücretin bu kadar düşük olduğu bir ülkede bu kadar zam olması hiç doğal değil. Vatandaşlar tüm ihtiyacını karşılamak için tam anlamıyla kazanamıyor. Bu zamlara bir çare bulunmasını istiyoruz." şeklinde konuştu.

Etiketler:
Sende Yorumla...