Yukarı

GÜMÜŞÜ SANATA DÖNÜŞTÜRÜYOR

GÜMÜŞÜ SANATA DÖNÜŞTÜRÜYOR
Bu içerik 219 kez okundu.

Batman'da topraktan çıkarılan gümüşü işleyerek bir sanat eserine dönüştüren esnaf, bölge başta olmak üzere Ortadoğu ve Avrupa ülkelerine satışını gerçekleştiriyor.

Batman'da gümüş işiyle uğraşan Aykut Turan, topraktan çıkarılan saf gümüşü işleyip takıya dönüştürüyor. Özellikle bölgenin gümüş ihtiyacını karşılayan Turan, takıları bazı Ortadoğu ve Avrupa ülkelerine ihraç ediyor.

Batman'daki üretim atölyesine getirilen saf gümüşler burada gümüş ustalarının elleriyle bir sanata dönüşüyor. Gümüş atölyesinde birbirinden farklı teknikler kullanılıyor. Atölyede yıllardır bu mesleği icra eden ustalar tecrübelerini konuşturarak saf gümüşü işlemeye hazır hale getiriyor.

Daha sonra ustalar, el sanatlarıyla gümüşü dikkatle ince ince işliyor. Burada küpe, kolye, yüzük, telkâri gibi farklı ürünlere dönüştürülen gümüşler satışa hazır hale geliyor. Büyük bir ustalık, beceri ve özenle yapılan takılar, usta ellerle bir sanata dönüşüyor.

Gümüş üretimiyle ilgili konuşan esnaf Aykut Turan, istihdam ettiği gümüş işçisi ustalarla atölyesinde, topraktan çıkarılan gümüşü işleyerek küpe, kolye, yüzük, telkâri gibi farklı ürünlere dönüştürdüklerini söyledi.

İşledikleri gümüşten elde ettikleri takıları bölgedeki gümüşçü esnafına satışını gerçekleştirdiğini belirten Turan, Batman'dan bazı Ortadoğu ve Avrupa ülkelerine bile ürettikleri takıları ihraç ettiklerini kaydetti.

"AMACIMIZ BATMAN EKONOMİSİNE CAN VERMEK"

Turan, "Küçük çaplı atölyeler hariç, Doğu ve Güneydoğu'da bizim tarzda bir atölye bulunmamaktadır. Atölyemizde gümüşü topraktan alıp takıya gelecek şekilde bir serüven yaşıyoruz. Doğu ve Güneydoğu'nun tamamına toptan olarak gümüş satışını gerçekleştiriyoruz. Ayrıca buradan İstanbul'a, oradan da yurtdışına ihraç ediyoruz. Tüm ürünlerimiz Batman'da yapılıyor. Bunu Batman'da yapmamızın en büyük sebeplerden bir tanesi de, Batman'ımızın ekonomisine hem can vermek hem de farklı bir sektör oluşturmaktır." dedi.

"GÜMÜŞ YAKLAŞIK 120 AŞAMADAN GEÇEREK TAKI HALİNE GELİYOR"

Firma bünyesinde yaklaşık 50 kişinin istihdam edildiğini aktaran Turan, "Batman'da ürettiğimiz ürünleri Ortadoğu ve Avrupa ülkelerine dahi ihraç etmekteyiz. Gümüşün çok farklı bir serüveni var. Gümüş, yaklaşık 120 aşamadan geçerek takı haline geliyor. Kolye, yüzük, küpe, telkâri gibi takıları üretmekteyiz. Ama ağırlıklı olarak telkâri üretiyoruz. Firma olarak 35 yıldır faaliyet gösteriyoruz. Kendim ise 24 yıldır bu sektördeyim." şeklinde konuştu. (İlkha)

Etiketler:
Sende Yorumla...