ASIRLIK MİNARE YENİDEN İNŞA EDİLDİ
Advert
Yukarı

ASIRLIK MİNARE YENİDEN İNŞA EDİLDİ

ASIRLIK MİNARE YENİDEN İNŞA EDİLDİ
Bu içerik 377 kez okundu.

Hasankeyf’te bulunan Sultan Süleyman Külliye minaresi taş taş sökülüp yeni yerine taşındıktan sonra yeniden inşa edildi.

Batman’ın tarihi ilçesi olan Hasankeyf’teki Ilısu Barajı nedeniyle sular altında kalacak eserleri korumaya yönelik düzenlenen çalışmalar kapsamında, Eyyubiler döneminde yapılan Sultan Süleyman Külliye minaresi, yeni yerleşim yerine taşınma çalışmaları bitirildikten sonra ziyaretçilerini ağırlayacak.

612 yıl önce Eyyubi Sultanı Süleyman Han tarafından yapılan minare taş taş sökülerek taşındı. Ayrıca Sultan Süleyman Külliye kapısı (Taçkapı) ve çeşmesi de bütünsel olarak taşınarak, Hasankeyf Kültürel Park Alanı’ndaki yeni yerlerine yerleştirildi.

Ilısu Barajı nedeniyle sular altında kalacak eserleri korumaya yönelik düzenlenen çalışmalar kapsamında 12 Mayıs 2017 yılında ilk olarak Zeynel Bey Türbesi taşındı. Zeynel Bey Türbesinin taşınmasının ardından Artuklu Hamamı, İmam Abdullah Zaviyesi, Hasankeyf Kalesi Orta Kapısı, Eyyubi (Kızlar) Camisi, Sultan Süleyman Külliye kapısı (Taçkapı), çeşmesi ile minaresi ve Er-Rızk Cami minaresi taş taş sökülerek taşındı. 

Taşınan eserler yeni yerlerine yerleştirildikten sonra ince restorasyon çalışmaları ve çevre düzenlemeleri devam ediyor. Önümüzdeki aylarda ziyaretçilere açılması bekleniyor.

“TARİHİMİZE ÖNEM VERDİĞİMİZİN BİR GÖSTERGESİ OLACAK”

Hasankeyf’te yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Hasankeyfliler, Hasankeyf’te taşınan kültür varlığı tarihi eserlerin, Türkiye için çok önemli olduğuna değindi.

Hasankeyfliler, “Hasankeyf, gelecek nesillere tarihimize ne kadar önem verdiğimizin bir göstergesi olacak. Zeynel Bey, Artuklu Hamamı, İmam Abdullah Zaviyesi, Eyyubi (Kızlar) Camisi, Sultan Süleyman Külliyesinin giriş kapıları ile minaresi ve Er-Rızk Camisi kültürel park alanına taşındı. Bölgenin en büyük müzelerinden bir tanesi Hasankeyf’te inşa edildi. Bu bizim için çok önemlidir. Nevme Vadisinde su biriktiği zaman, bizim için ikinci haliç Güneydoğuda olacak. Gelen misafirlerimizi tekne ve sallarla Hasankeyf’in hem tarihi mağaralarına hem de tarihi yarım adasına götüreceğiz. Bu bizim için çok önemlidir.” dedi. (İlkha)

Etiketler:
Sende Yorumla...