Yukarı

KÜRTLER GÜNLÜK SİYASETİN KONUSU DEĞİLDİR!

KÜRTLER GÜNLÜK SİYASETİN KONUSU DEĞİLDİR!
Bu içerik 100 kez okundu.

Batman Barosu Av. Sedat Özevin İnsan Hakları Merkezi tarafından, " toplumsal barışı bozucu, hukuka ve insan haklarına aykırı siyasal söylem, eylem ve yorumlardan uzak durmaya davet ediyoruz" açıklaması yapıldı.

Son günlerde siyasi partilerin açıklama ve tutumlarına karşı Batman Barosu Av. Sedat Özevin İnsan Hakları Merkezi tarafından  açıklama yapıldı.  Siyasi aktörleri hassasiyete davet ettikleri belirtilen İnsan Hakları Merkezinin açıklamasında şöyle denildi. "Çeşitli yerlerde Kürtçe isimlerin kaldırılması başta olmak üzere, toplumsal barışı bozucu, hukuka ve insan haklarına aykırı siyasal söylem, eylem ve yorumlardan uzak durmaya davet ediyoruz. Kürtler, bilinen en eski tarihlerinden beri Mezopotamya’da yaşamını sürdüren ve halen bu coğrafyada hayatiyetini devam ettiren bir topluluk olup üzerinde yaşadıkları coğrafyanın sahibi ve asli unsurlarıdırlar."

KÜRTLER RENCİDE OLUYOR

Son zamanlarda, kısa vadeli günlük siyasi faaliyet ve söylemlerde Kürtlerin kullanılması toplumsal barışı bozacak nitelikte olduğu ve  Kürtleri rencide edici boyutlara ulaştığı belirtilen açıklamada, "Her grupta olabileceği gibi Kürtlerde de çeşitli siyasal eğilimlerde kişilerin bulunması ve siyasal kurumların kendilerine yakın gördüğü grupları memnun edici faaliyetlerde bulunması doğal olmakla birlikte; Bitlis belediyesi uygulamaları ile gündeme gelen bazı belediyeler ve bağlı birimlerinde Kürtçe kelimelerin kaldırılması veya silinmesi de dahil, Kürt ve Kürdistan terimlerinin çeşitli yorumlara neden olacak şekilde farklı kullanımı ve bu kullanımlar üzerinde yapılan yorumlar; İnsanlığın kabul ettiği evrensel hukuk ilkeleri ve temel insan haklarıyla bağdaşmayacak söylem ve yorumlara neden olduğu gibi toplumsal barışı zedeleyici bir niteliğe de bürünmektedir. Bu nedenlerle, tüm siyasi aktörleri hassasiyete davet ederek, bilhassa çeşitli yerlerde Kürtçe isimlerin kaldırılması başta olmak üzere, toplumsal barışı bozucu, hukuka ve insan haklarına aykırı siyasal söylem, eylem ve yorumlardan uzak durmaya davet ediyoruz" denildi. ( M. Şükrü Yıldırım)

Etiketler:
Sende Yorumla...