SU TUTULMASI ERTELENDİ
Advert
Yukarı

SU TUTULMASI ERTELENDİ

SU TUTULMASI ERTELENDİ
Bu içerik 1297 kez okundu.

Ilısu barajında 10 Haziran'da su tutulması planı 29 Ekim tarihine ertelendi.

 Ilısu baraj çalışmaları kapsamında Hasankeyf ilçesinde tarihi eserlerin su altında kalmaması için 30 milyon dolarlık proje ile 257 tarihi eser yeni Hasankeyf'e taşındı.

Bölge halkının gözlerinin çevrili olduğu Ilısu barajındaki su tutulması ve Hasankeyf ilçesinin su altında kalmasının tarihi ertelendi. 

DSİ 16. Bölge Müdürlüğü , ''Su seviyesinin yüksek olması nedeniyle su tutulması nı 29 Ekim tarihine erteledik. Kışın yağmur suyu ortalamadan fazla bir hızla yükseldi.  Şuan su seviyesi çok yüksek, su akışı yavaşladığın da baraj kapaklarını kapatacağız. Bu yıl mevsimden beklenilmeyen bir durum yaşandı. Kar erimeye başladı ayrıca bölgede yağışlarda devam ediyor. Bundan dolayı yaptığımız yeni yolları var, bunlar tamamlanmadığı için ve suyun yüksek kotasından dolayı su tutulması 29 Ekim tarihine ertelendi. " dedi.

NE OLACAKSA BİRAN ÖNCE OLSUN

Su tutulmasının 10 Haziran'dan 29 Ekim tarihine ertelenmesine yönelik açıklamalarda bulunan Hasankeyf halkı  ise belirsizlikten yakındı. "Hasankeyf için ne karar veriliyorsa biran önce verilsin" diyen " vatandaşlar söylenti ve verilen tarihlerin tutmamasından dolayı yorulduklarını söyledi. Hasankeyf'e 90 kilometre uzaktaki Ilısu barajı ile daha önce istimlak edilen 270 yerleşim yeri ve tarım alanları su altında kalacak. (M. Şükrü Yıldırım)

Etiketler:
Sende Yorumla...