KAYIP YAKINLARI İSA EFE'NİN AKIBETİNİ SORDU
Yukarı

KAYIP YAKINLARI İSA EFE'NİN AKIBETİNİ SORDU

KAYIP YAKINLARI İSA EFE'NİN AKIBETİNİ SORDU
Bu içerik 199 kez okundu.

Kayıp yakınları İHD Batman şubesinde yaptığı eylemde şair Ahmet Arif’i 28. ölüm yıldönümünde anarak, Mardin Derik ilçesine bağlı Kocatepe köyünde 23 yıl önce kayıplara karışan İsa Efe'nin akıbetini sordu.                                                                                                                

Kayıp Yakınları tarafından yapılan basın açıklamasında, 07 Temmuz 1996 tarihinde kayıplara karışan İsa Efe'nin gözaltına alındığı ve ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldığı belirtildi.

Aynı gün öğleden sonra Kocatepe Köyüne askeri araçlarla gelen üniformalı bir grubun, Derik İlçe Jandarma Komutanlığı’ndan geldiklerini, vermesi gereken bir ifadesinin olduğunu, daha sonra eve geri gönderileceği ifade edilen açıklamada şu ifadelere yer verildi.

" İsa Efe araca bindirip götürülür. O dönemde Cemal Vural adlı yüzbaşı bölük komutanıdır.

Ailesi serbest bırakılır düşüncesiyle hiç itiraz etmez. Ancak serbest bırakılmaz ve bir daha kendisinden haber alınmaz. Yıllar sonra, Derik Cumhuriyet Savcılığına bir ihbarda bulunulur. İhbarda 1993 yılında askerlerce boşaltılan Derik İlçe merkezine 5 kilometre mesafede bulunan Tepe bağ köyüne bağlı Çat mezrasının hemen girişinde bulunan bir noktanın mezar görünümünde olduğu belirtilir. İhbar üzerine Derik Cumhuriyet Savcılığı 04.08.2013 tarihinde kazı çalışması başlatır. Söz konusu yerde bir insana ait kemikler bütün halinde bulunur. Savcılığın kazı çalışması yapıp ceset bulduğu yer ile İsa Efe'nin kayboluşundan sonra ailenin duyumu üzerine şüphelendiği noktanın aynı olması nedeni ile çocukları DNA eşleşmesi ve faillerin bulunması için İHD Mardin Şubesi vasıtasıyla 14 Ağustos 2013 tarihinde Derik Savcılığına başvuruda bulunur. Alınan kan örnekleri ile kazıda çıkarılan kemikler Adli Tıp Kurumu’na gönderilir. Ailenin tüm çabaları sonuçsuz kalır ve 23 yıl önce gözaltına alınarak kaybedilen İsa Efe’den hiçbir haber alınamaz."  (Haber Merkezi)

Etiketler:
Sende Yorumla...