Yukarı

TARİHİ KÖŞK DÖKÜLÜYOR!

TARİHİ KÖŞK DÖKÜLÜYOR!
Bu içerik 443 kez okundu.

Gercüş ilçesinde bulunan ve tarihi bilinmeyen 2 katlı köşk kaderine terk edilmiş. Yapım tarihinin en az 100 yıla dayandığını berten ilçe halkı köşkün restore edilerek turizme kazandırılmasını istiyor.

Gercüş ilçe merkezinin güneyinde bulunan dağın kuzey yamacındaki kademeli ve 2 katlı olarak inşa edilen tarihi köşk, halk arasında kasra dimeyne olarak biliniyor. Taş lentolu, dikdörtgen formlu yerden yüksek tutularak inşa edilen köşkün zemin katın girişi de kuzeye bakıyor. Basık tonozlu zemin kat 2 mekândan oluşuyor. Bu mekânlar 2 adet yuvarlak kemerli giriş açıklığı ile birbirine bağlanmış. Girişin batısında yuvarlak kemerli dikdörtgen formlu pencere açıklığı da dikkat çekiyor. Köşkün, içi cas harcı ile sıvanmış ve sıvaları bakımsızlıktan büyük ölçüde dökülmüş. Yapımında kesme taş, moloz taş ve cas harcı kullanılan köşkün üzeri toprak ile düz dam şeklinde yapıldığını belirten Gercüşlü vatandaşlar, kullanım görmeyen köşkün tahribata maruz kaldığını belirttiler.

RESTORE EDİLMESİNİ İSTİYORUZ

Köşkün tarihi konusunda kimsenin bilgi sahibi olmadığını anlatan Gercüşlüler, "Köşk en az 100 yıllıktır. Halk arasında kasra dimeyne olarak biliniyor. Bu tarihi mekanın restore edilerek turizme kazandırılmasını istiyoruz. Batman'dan Gercüş'e geldiğiniz zaman kara yolunda Gercüş'ün tepesinde direk karşınıza çıkıyor. Gercüş'ün sembolü haline gelmiş. Biz halk olarak bu köşkün bakımdan geçirilmesini istiyoruz. Bakımsızlıktan dökülüyor, her tarafı yıkılmadan müdahale edilmesini bekliyoruz" dediler. (M. Şükrü Yıldırım)

Etiketler:
Sende Yorumla...