Yukarı

BAŞKAN DEMİR, ÖZDEMİR’LE ÇALIŞABİLİRİZ

BAŞKAN DEMİR, ÖZDEMİR’LE ÇALIŞABİLİRİZ
Bu içerik 1265 kez okundu.

 

Batman Çalışan Gazeteciler Derneği, Belediye Başkanı Dr. Mehmet Demir ziyaret etti. Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Atay ve yönetim kurulu üyelerin katıldığı ziyarette, Başkan Demir Belediyenin faaliyetlerini değerlendirdi.

ZİVER ÖZDEMİR'LE İLUH SORUNUNU ÇÖZERİZ

İluh Deresi sorununu çözmek istediklerini belirten Başkan Demir, “İluh Deresini, mevzuat çıkararak Devlet su İşleri (DSİ)’nin yetki alanına aldılar. Bu kurumla ortak çalışmamız gerekiyor. AK Parti Batman Milletvekili Ziver Özdemir’e de sık sık basın aracılığı ile sesleniyorum. Batman’da 2 dönemdir milletvekilliği yapıyor. Kendileri de sorumluluk alsın. Bizde Belediye olarak elimizden geleni yapalım. Batman’ın hastalık ve kirlilik kaynağıdır. Ortaklaşa çözülebilecek bir projedir” dedi.

PERSONEL ALMAMIZ ENGELLENİYOR

Başkan Demir, belediye hizmetleri ile ilgili bilgi verdi; “31 Mart Seçimleri sonrası, İŞKUR tarafından görevlendirilen 200 temizlik personeli geri çekildi. 40 ekiple Batman’ı temizlemeye çalışıyoruz. İŞKUR üzerinden personel alımına çıktık. Kura ile alım yapacaktık. Valilik, ‘bütçeniz yok’ deyip engel oldu. Hizmetlerin aksatılması, Batman’a zarar verir” dedi.

ÖNCELİKLİ GÖREVİMİZ İMAR

önceliklerinin imar sorununu çözmek olduğunu ifade eden Başkan Demir, “En büyük engelimiz kaçak binalar. Batman, şehir görüntüsü alamıyor. Müteahhitlerin Batman’ı sürekli talana dönüştürmesi büyük sorun. Bizim, birinci görevimiz bir şekilde bunarın karşılarına çıkıp engellemek. Kaçak yapıya asla müsaade etmeyeceğiz. Kayyum döneminde verilen usulsüz ruhsatları da iptal edeceğiz” dedi.

GELİRİMİZİN 4 MİLYON TL’Sİ KESİNTİYE UĞRADI

İller Bankası’ndan belediyelere aktarılan paranın, kendilerine 4 Milyon TL kesinti ile geldiğini belirten Başkan Demir “19 Milyon TL gelmesi gerekirken, 15 Bin TL aktarıldı” dedi.

DAĞITILAN EKMEĞİN PARASI ÖDENMEMİŞ

Belediyenin borçları hakkında bilgi veren Başkan Demir, “Seçimden 5–6 ay önceden beri ödemeler yapılmamış. 10 Milyon elektrik borcu var. Vatandaşlara dağıtılan ekmeklerin parası verilmemiş, 1.500 Milyon TL borç birikmiş. Fırıncılara paralarını ödeyeceğiz. Ama tüm borçları birden ödeyemiyoruz. Kısım kısım ödeme yapacağız” dedi.

ÇEVRE TEMİZLİK VERGİSİNİ ÖDEYİN ÇAĞRISI

Tüpraş ve TPAO gibi kuruluşların yanı sıra vatandaşlarında Belediyeye Çevre temizlik vergisini ödemesini beklediklerini belirten Başkan Demir, “Yaklaşık 20 Milyon TL çevre ve temizlik ödemeler bekliyoruz. Tahsil edeceğimiz bu paralarla bir nebzede olsun borçlarımızı ödeyeceğiz.” dedi.

BORÇSUZ ALDILAR, BORÇLA BIRAKTILAR

Belediyenin Dicle Elektrik Şirketi’ne de borçlu olduğuna dikkat çeken Başkan Demir, “Borcumuzdan ötürü Dedaş’la görüştük. İstediğiniz zaman ödeyebilirsiniz dediler. Yapılandırma istedik. En fazla 3 taksit sundular. 3 taksit de gücümüzü aşıyor. Elektriğini keseriz dediler. Diyelim Batman’ın elektriği kesildi, su pompaları çalışmadı, Batman’a su verilmedi. Bu sorunu sadece biz değil, bürokrat da yaşayacak, Batman’ın tamamı yaşayacak. Kayyum atandığında tek kuruş elektrik borcu yoktu. Kurumlara ve SGK’ya borcumuz yoktu. Sabri Özdemir, kredi alıp tüm borçları kapatmıştı. Kredi taksitleri düzenli ödeniyordu. Ama şimdi önümüzdeki tablo bu” dedi.

HALK EVLERİNİ GERİ ALACAĞIZ

Belediyeden diğer kurumlara tahsis edilen tüm hizmet binalarını geri alacaklarını belirten Eş Başkanlar “Meclis Toplantımızda bunları geri almak için karar aldık. Kararı, Valiliğe bildirdik. Sonucu bekliyoruz” dedi.

KAYYUM DÖNEMİNDE YAPILAN BİR YATIRIM YOK

Kayyum döneminde yapılan hiçbir yatırım olmadığını belirten Başkan Demir, “Sabri Başkan devrederken Belediyenin 60 Milyon borç vardı şimdi 307 milyon. Yatırım düzeyinde gözle görünür bir hizmet yapılmadı. Vizyon 3. etap yapılmış. 11 Milyon TL harcanmış. Dörtyol’daki fıskiyeli havuz yapılmış. Bunun dışında Alo Tevşo Projesi, DİKA’ya ait. Otogar, DİKA’ya ait” dedi.

GEREKSİZ PERSONEL ALIMLARI YAPILMIŞ

Personel alımlarına ilişkin Spor Kompleksinde 51 tane antrenör'ün olduğunu belirten Başkan Demir, "Bu antrenörler ne yapıyor. Spor Kompleksinde 91 yeni personel var. Gereksiz alım yapılmış, birçoğunun son maaşları ödenmemiş, belediye borçlu hale getirilmiş” dedi.

HENTBOL'Ü DESTEKLEYECEK GÜCÜMÜZ YOK

1955 Batman Belediye Spor’a ilişkin soruya cevap veren Başkan Demir, “Şu anda bir profesyonel takımı destekleyecek imkânlarımız yok. Hentboldaki sporcuların tümü profesyonel ve ücretli oyuncular. Belediyespor ile ilgili bir toplantımız olacak. Kesinleşmiş bir kararımız yok. Ama realist olmamız gerek. Bizim hedefimiz, her bölgede spor kompleksi oluşturmak, Batman’ın çocuklarına spor yapabilecekleri imkanlar sağlamak.

İFTAR SOFRALARI AMACINA ULAŞMIYOR

Yiyecek ekmek bulamayan ailelerin olduğunu ifade eden başkan Demir, “Sosyal belediyecilik yapmaya ağırlık versek daha iyi olur. Siyaseten düşünüyor olsak, iftar sofraları kurarız, reklâm yaparız. Ancak bu yemekler, amacına ulaşmıyor. İhtiyaç sahibi aileler gelip o sofrada yemek yemiyor. Bunun yerine, gıda kolileri hazırladık.  2 Bin 300 aileye dağıtıyoruz. Komisyonumuz, tespitler yaparak, yoksul aileleri belirliyor. Bizim çöp ihalemiz bitiyor. Araç almamız gerekiyor. Araç alırsak 2 yılda gerekli tüm araçları alırız kendimizi amorti ederiz. Şuanda 30’a yakın otobüs ihtiyacımız var. İluh Deresi sorunu dururken ve kentin bir çok sorunu bulunurken bizim, profesyonel bir takıma harcama yapmamız doğru olmaz” ifadelerinde bulundu.

 

Etiketler:
Sende Yorumla...