Yukarı

ÖKTEN “SOSYAL GÜVENLİK VAZGEÇİLMEZ BİR İNSAN HAKKIDIR”

ÖKTEN “SOSYAL GÜVENLİK VAZGEÇİLMEZ BİR İNSAN HAKKIDIR”
Bu içerik 299 kez okundu.

 

 

Toplumda sosyal güvenlik bilincinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması amacıyla her yıl 16 Mayıs tarihinin içinde bulunduğu hafta “Sosyal Güvenlik Haftası” olarak kutlanmaktadır. Bu kapsamda Batman Sosyal Güvenlik İl Müdürü Alaettin Ökten ve beraberindeki heyet, 13-17 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Sosyal Güvenlik Haftası’nın ilk günü etkinlikleri kapsamında bir dizi ziyaretlerde bulundu.

İl Müdürü Alaettin Ökten beraberindeki heyet ile birlikte ilk olarak Batman Valisi Sayın Hulusi ŞAHİN’i Makamında ziyaret etti. İl Müdürü Ökten daha sonra beraberindeki heyetle birlikte Batman Vali Yardımcısı Haluk KOÇ, Batman Defterdarlığı, Batman-Siirt SMMM Bölge Odasını ve Ticaret Borsası Oda Başkanlığı’na ziyaretler gerçekleştirmiştir.

İl Müdürü Alaettin Ökten yapmış olduğu ziyaretlerde yaptığı açıklamada Sosyal Güvenliğin Anayasa ve Kanunlarla belirlenmiş vazgeçilmez bir insan hakkı olduğunu belirtti. Açıklamanın devamında Batman İlimizde nüfusun neredeyse tamamının Sosyal Güvenlik kapsamında olduğunu,İlimizde 72.231 kişi 4/a (SSK), 7.999 kişi 4/B(Bağ-Kur) ve 20.857 kişi 4/c (Emekli Sandığı) kapsamında toplam 101.087 kişi sigortalı olarak çalışmakta olup 21.176 kişi 4/a (SSK), 10.296 kişi 4/b (Bağ-Kur) ve 6.033 kişi 4/c (Emekli Sandığı) kapsamında toplam 37.505 kişin emekli maaşı almaktadır.Kurumumuzdan sürekli iş göremezlik geliri, yaşlılık aylığı, malullük aylığı ve ölüm aylığı alanlar ile bedeli hazine tarafından karşılanmak suretiyle kurumca aylık ödemesi yapılanlara her iki dini Bayramlarımızda 1.000’TL Bayram İkramiyeleri ödenmeye devam edilmektedir.SGK olarak daha kaliteli ve erişilebilir bir sistem kurarak vatandaşlarımızın sıra beklememesi için birçok hizmetin e-devlet uygulamasına taşınmıştır.

İl Müdürü Ökten, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda, kayıtdışı istihdamın önüne geçilmesi ve toplumda Sosyal Güvenlik bilincinin oluşturulması için 2019 İstihdam Seferberliği kapsamında devletin destek ve teşviklerinin anlatılması amacıyla rehberlik faaliyetlerinde bulunulmaktadır.Yapılan ihbar ve şikâyetler neticesinde denetimler gerçekleştirildiğini, bu kapsamda yapılan rehberlik ve denetimlerin devam edeceğini ifade ederek bu vesileyle çalışma arkadaşlarımın ve bütün vatandaşlarımızın Sosyal Güvenlik Haftasını kutluyorum dedi..

Etiketler:
Sende Yorumla...