"ÇİFTÇİLERİMİZ MUTLU DEĞİL"
Yukarı

"ÇİFTÇİLERİMİZ MUTLU DEĞİL"

Bu içerik 221 kez okundu.

14 Mayıs Çiftçiler Günü'nü buruk kutladıklarını belirten Batman Ziraat Odası Genel Sekreteri Ebubekir Doğan, çiftçilerin hak ettikleri değeri görememelerinden ötürü mutlu olmadıklarını söyledi. Batman Ziraat Odası Genel Sekreteri ve Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Batman Şube Başkanı Ebubekir Doğan, '14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü' münasebetiyle çiftçilerin ve yetiştiricilerin yaşadığı sorunlara ilişkin açıklamalarda bulundu. Çiftçiler Günü'nü buruk kutladıklarını belirten Doğan, çiftçilerin hak ettikleri değeri görememelerinden ötürü mutlu olmadıklarını söyledi. Çiftçilerin, emeklerinin karşılığını alamadıklarını, bu nedenle neredeyse kırsalda tarımla uğraşan genç nüfusun kalmadığını belirten Doğan, köylüyü köyde tutmaya yönelik politikaların geliştirilmesi gerektiğini ifade etti. Tarımın yanı sıra hayvancılığın da bitme noktasına geldiğini, bunun köyden kente göçe sebep olduğunu vurgulayan Doğan, tarım ve hayvancılığın yeniden cazip hale getirilmesi gerektiğini kaydetti. İnsanların gıda ihtiyacını karşılayan çiftçilerin mutlu olmadıklarını aktaran Doğan, 'Çiftçilerimiz çok mutlu değil. Özellikle ürettikleri ürünlerin hak ettiği değeri bulamaması nedeniyle maalesef 14 Mayıs’ı biraz buruk yaşıyoruz. Dünya nüfusu 7 buçuk milyar civarındadır. Önümüzdeki 25-30 yıl içerisinde bu rakam 9 milyara çıkacak. Haliyle insanlık gıdaya ihtiyaç duyacaktır. İşte, bu gıdayı karşılayacak olan da çiftçilerimizdir." dedi.

"Çiftçilerimiz ürettikleri ürünün karşılığını bulamıyor"

Çiftçilerin hak ettiği karşılığı bulamadığını aktaran Doğan, "Tarımsal üretimde kar-kış, sıcak-soğuk demeden tarlada, cefakârca emek sarf eden çiftçilerimiz, hiçbir şekilde ürettikleri ürünün karşılığını bulamıyor. Fiyat girdilerinin çok yüksek olması, üretilen ürünlerin istenilen fiyata satılamaması ve çiftçinin istediği kârı elde edememesi bunun en temel sebeplerindendir. Çiftçilerimiz bütün insanlığın temel beslenme kaynağı olan gıdayı en zor şartlarda üreten ve bunu da meşakkatle yürüten insanlardır. Maalesef bu zorluk ve cefa yeterince karşılık bulamamaktadır." şeklinde konuştu.

"Neredeyse tarımla uğraşan genç nüfus kalmadı"

Çiftçilerin sorunlarının diz boyu olduğunu vurgulayan Doğan, "Sorunların çözümü için çok arzulanan, tatmin edici bir çözüm maalesef bulunamamıştır. Çalışmalarımızdaki amaç, her zaman çiftçilerimizin daha iyi bir kar marjı elde etmeleri ve daha refah bir yaşam sürmelerini sağlamaktır. Maalesef bugün öyle bir duruma gelindi ki neredeyse kırsalda, tarımla uğraşan genç nüfus kalmadı, tarım alanı tamamen terk edildi. İstenilen düzeyde kar marjını elde edememesi, çiftçilerimizin istediği ölçüde üretim yapamamasına yol açmaktadır." ifadelerini kullandı.

"Köylüyü köyde tutmak gerekir"

Kırsal kesimin kalkındırılması gerektiğini dile getiren Doğan, "Kırsal yaşamı ve tarımsal üretimi artırmak gerekir. Köylü kendi tükettiği gıdayı kendisi üretmelidir. Bugün maalesef köyde yaşayanlar bile kendi gıdasını şehir merkezlerindeki marketlerden karşılamaktadır. Köylerdeki üretim maalesef sıfıra inmiştir. Tarımsal sorunların çözülebilmesinin bir tek yolu vardır: Mutlak surette tarımsal faaliyetleri sürdürmek ve bunu da çiftçinin eliyle sağlamaktır. Köylüyü köyde tutmak gerekir. Buna yönelik politikaların geliştirilmesi gerektiğini düşünüyoruz." ifadelerini kullandı.

Etiketler:
Sende Yorumla...