ENGELLİLER: İNSANCA YAŞAMAK İSTİYORUZ
Yukarı

ENGELLİLER: İNSANCA YAŞAMAK İSTİYORUZ

ENGELLİLER: İNSANCA YAŞAMAK İSTİYORUZ
Bu içerik 211 kez okundu.

Yetkililerden kamu ve fiziki alanlarda yaşantılarını kolaylaştırmasını isteyen engelli vatandaşlar, "İnsanca yaşamak istiyoruz." diyerek hükümete çağrıda bulundular. "10-16 Mayıs Dünya Engelliler Haftası" münasebetiyle yaşadıkları zorlu yaşam koşullarını anlatan Batman'daki engelliler, sorunlarının her geçen gün arttığına dikkat çektiler. Engelli bireylerin içler acısı bir durumda olduğunu dile getiren engelliler, kendilerinin de her vatandaş gibi önemsenmek istediklerini söylediler. Sıkıntılarının görülüp kendilerine sahip çıkılmasını isteyen engelliler, hükümet yetkililerine seslendiler.

Batman Yaşam Boyu Engellileri Koruma ve Spor Kulübü Derneği Başkanı Vedat Çoban, engellilerin sadece bir gün veya bir hafta değil yılın tamamında hatırlanması gerektiğini söyledi.

"Engelliler yılın tamamında hatırlanmalı"

Engellilerin sıkıntılarının hâlâ devam ettiğine işaret eden Çoban, "Yılın 365 günü engelliler hatırlanıp sahip çıkılmalıdır. Engellilerin yaşadığı mimari sıkıntılar hâlâ çözülmemiştir. Engellilerimiz çalışma ortamına atılmak istiyor ama iş olanakları kısıtlıdır. Eskiye oranla iyileştirmeler biraz olmuş olsa da iş bulmada, mimari engeller noktasında engellilerimizin sıkıntıları hâlâ devam ediyor." dedi.

"İçler acısı bir durumdayız"

Yaşam alanlarında engellilerin büyük sıkıntılar çektiğini kaydeden Çoban, "İlimizde erişim açısından içler acısı bir durumdayız. Bir binaya giremiyoruz, kaldırımlara çıkamıyoruz, araçların kaldırımların önüne park sorunu var. Bu anlamda da büyük sıkıntılarımız var. Göstermelik yapılan rampalar var ama o rampalara bir engellinin tekerlekli sandalye ile çıkması mümkün değil. Normal insan dahi o rampaya çıkamıyorken, bir engelliden rampaya çıkması isteniyor. Maalesef yapılanlar da tam anlamıyla göstermeliktir." diye konuştu. (ilkha)

Etiketler:
Sende Yorumla...