"İŞSİZLİK BATMAN’IN KADERİYMİŞ GİBİ KANIKSANMIŞ"
Yukarı

"İŞSİZLİK BATMAN’IN KADERİYMİŞ GİBİ KANIKSANMIŞ"

Bu içerik 162 kez okundu.

Siyasilerin, yerel yöneticilerin, bürokratların Batman’daki işsizlikle mücadelede ciddi bir çaba içinde olmadıklarını belirten HÜDA PAR İl Başkanı Davut Şahin, herkesin Batman’ın kanayan yarası olan işsizlik sorununu adeta kanıksadığını söyledi.

Batman, yıllardır Türkiye’nin en işsiz üç kentinden biri olarak öne çıkıyor. Kentte, her geçen gün büyüyen işsizlik sorununa ilişkin değerlendirmelerde bulunan HÜDA PAR İl Başkanı Davut Şahin, işsizliğin Batman’ın kaderi olmadığını söyledi.

Siyasilerin, bürokrat ve yerel idarecilerin işsizlik sorununu çözmek için gereken hassasiyeti göstermediklerini vurgulayan Şahin, işsizliğin Batman’ın kaderiymiş gibi kanıksandığını kaydetti.

Yetkilileri sorunun çözümü, istihdamın artışı ve üretim için sorumluluklarını yerine getirmeye çağıran Şahin, gerekirse yetkililerin sürekli Ankara’nın kapılarını aşındırmaları gerektiğini ifade etti.

"İşsizlik had safhada"

Batman’daki işsizlik sorununun son yıllarda bir türlü gündemden düşmediğini belirten Şahin, "Batman başta olmak üzere bölgemizde işsizlik had safhadadır. Verilere baktığımızda Batman, Türkiye’de işsizlik konusunda ilk üç sırada yer almaktadır. Bu da aslında Batman gibi genç bir nüfusa sahip bir il için çok büyük bir kayıptır. Oysa böylesi genç ve dinamik bir nüfusa sahip ilin bu anlamda çok avantajlı bir konumda olması gerekir. Ama maalesef bu genç nüfusa rağmen Batman’da işsizlik çok üst sıralardadır." dedi.

"İşsizlik sorununun hallolması için adımlar atılmalı"

Sorunun giderilmesine yönelik parlamentodaki siyasiler ve yerel idarecilerin Ankara’nın kapısını aşındırması gerektiğini kaydeden Şahin, şunları söyledi:

"İnsanlar işsiz olunca bu defa farklı sorunlar da ortaya çıkıyor. Genç bir insan eğer okul okumuyor ve yapacak bir işi de yoksa maalesef görmek istemediğimiz ortamlarla buluşur. Bu Batman için büyük bir kayıptır. Bunun daha fazla sürdürülmemesi lazım. Devletin özellikle üretime dayalı ekonominin gelişmesi için bölgeye ayrı biri imkân sağlaması gerekir. Batman’da işsizlik sorununun hallolması için adımların atılması gerekir." (ilkha)

Etiketler:
Sende Yorumla...