Yukarı

İHO ÖĞRENCİLERİ İÇİN HAFIZLIK SINIFLARI AÇILACAK

İHO ÖĞRENCİLERİ İÇİN HAFIZLIK SINIFLARI AÇILACAK
Bu içerik 74 kez okundu.

Batman'da kız imam hatip öğrencileri için açılan hafızlık sınıflarından sonra erkek öğrenciler için de söz konusu sınıflar açılacak.MEB Din Öğretimi Genel Müdürlüğü ile DİB'in beraber yürüttüğü proje kapsamında Batman'da hafızlık eğitimi almak isteyen kız imam hatip öğrencileri için açılan sınıfların ardından erkek imam hatip öğrenciler için de söz konusu sınıflar açılacak.  Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) Din Öğretimi Genel Müdürlüğü ile Diyanet İşleri Başkanlığının (DİB) beraber yürüttüğü proje kapsamında, geçen sene ilk defa Batman'da kız imam hatip öğrencileri için hafızlık sınıfları açıldı. Projenin devamı olarak bu yıl da 15 Temmuz Şehitleri İmam Hatip Ortaokulunda erkek öğrenciler için hafızlık sınıfları açılacak.

Açılacak hafızlık sınıfı için 15 Temmuz Şehitleri İmam Hatip Ortaokulunda bir program yapıldı. Toplantıya Batman İl Müftüsü Turgut Erhan, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran, Batman Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekanı Profesör Doktor Şemsettin Dursun, MEB Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Hafızlık Programı Uygulama Okulları Temsilcisi Mehmet Vehbi Polat ve okul müdürleri katıldı.  Program Mehmet Emin Terece Cami İmam Hatibi Hivzullah Kavak'ın okuduğu Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Ardından Batman İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut ile MEB Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Hafızlık Programı Uygulama Okulları Temsilcisi Mehmet Vehbi Polat birer konuşma yaptı. Burada bir konuşma yapan Batman İl Müftüsü Turgut Erhan, hafızlık eğitiminin önemine değindi.

"HAFIZLARI YÜRÜYEN KUR'AN OLARAK DEĞERLENDİRİYORUZ"

Erhan, "Hafızlık eğitimi önemli bir husus zira hafızları yürüyen Kur’an olarak değerlendiriyoruz. Milli ve manevi duygularla mücehhez hale gelebilecek bir nesli yetiştirmenin adımlarından bir tanesi budur. Hiç şüphesiz genel anlamda ilimize ve bölgemize baktığımızda medreselerin neşvünema bulduğu ve çok güzel bir şekilde de ihya edilerek devam etmiş olduğu bir ortam içerinde bulunuyoruz. Ancak medreselerimizde çok güzel Arapça ilimleri verilirken bu konuda sıralı ilimler harika bir şekilde öğretilirken bunun bir ayağı olan hafızlık kısmının eksik olduğunu da görüyoruz." dedi. (İlkha)

Etiketler:
Sende Yorumla...