Yukarı

"PARKİNSON HASTASI 7 MİLYON İNSAN VAR"

Bu içerik 80 kez okundu.

Batman İl Sağlık Müdürlüğü, dünyada kronik nörolojik bir hastalık olan Parkinson teşhisi konulmuş 7 milyondan fazla insanın bulunduğunu belirtti.

Dünyada kronik nörolojik bir hastalık olan Parkinson teşhisi konulmuş 7 milyondan fazla insan bulunduğunu belirten Batman İl Sağlık Müdürlüğü, "Erken tedavi ile hastalığın ilerlemesi yavaşladığından, hastalar iyi bir yaşam kalitesini daha uzun süre koruyabilir." denildi.

Batman İl Sağlık Müdürlüğü, "11 Nisan Dünya Parkinson Hastalığı Günü" münasebetiyle yazılı bir açıklama yaptı.

Parkinson hastalığı konusunda toplumsal farkındalık ve bilinçlenme oluşturmak adına her yıl 11 Nisan tarihinin tüm dünyada "Dünya Parkinson Hastalığı Günü" olarak ilan edildiği hatırlatılan açıklamada, dünyada kronik norolojik bir hastalık olan Parkinson teşhisi konulmuş 7 milyondan fazla insan bulunduğu ifade edildi.

Açıklamada, "İlk kez İngiliz Doktor James Parkinson tarafından 1817 yılında titrek felç olarak tanımlanmıştır. Beynimizde hareketlerimizi kontrol eden ve bundan sorumlu olan hücreler bulunur. Bu hücrelerden kimyasal maddeler salgılanır, bunlardan birisi de dopamindir. Dopamin, beyne gelen bilgileri bir sinir hücresinden diğerine aktarır, böylece vücut dengesi sağlanmış olur. Fakat bu hücrelerin bir kısmı hasar gördüğünde ya da azaldığında dopamin salgılanamaz, azalmış dopamin sonucu vücutta titreme ve yavaş hareket etme gelişir. Vücudun dengesinin bozulmasıyla ortaya çıkan bu hastalığa Parkinson hastalığı denir." ifadelerine yer verildi.

Etiketler:
Sende Yorumla...