Yukarı

"SAĞLIK İÇİN PEYGAMBERİMİZİN TAVSİYESİNE UYMALIYIZ"

Bu içerik 74 kez okundu.

"Dünya Sağlık Haftası" dolayısıyla açıklama yapan Batman SAĞ-ÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Sıtkı Güneş, sağlıklı birey olmanın Peygamberimizin tavsiyelerine uymaktan geçtiğini söyledi.

Batman Sağlık ve Çevrecilik Derneği (SAĞ-ÇEV) Yönetim Kurulu Başkanı Sıtkı Güneş, "7-13 Nisan Dünya Sağlık Haftası" dolayısıyla açıklama yaptı. Her yıl 7-13 Nisan tarihleri arasının Dünya Sağlık Haftası olarak kutlandığını anımsatan Güneş, sağlıklı yaşamın her insanın doğumuyla birlikte başladığını ve sağlığın Allah’ın verdiği büyük bir nimet olduğunu belirtti.Bu yılki temalarının ‘Sağlıklı Birey Temiz Toplum’ olduğunu söyleyen Güneş, "Sağlıklı ve temiz toplum için öncelikle toplumun en küçük yapı taşı olan bireyin sağlıklı olması gerekir. Bireyler sağlıklı olduğunda toplum da sağlıklı olur. Sağlık genel olarak sadece bireyin vücudunda hastalık ve sakatlığın olmayışı değil, aynı zamanda kişinin bedenen, ruhen ve sosyal yönden huzurlu ve mutlu olmasıdır." dedi.

"KANSERİN ÖNLENMESİNDE ÇALIŞMALAR EN ÜST SEVİYEYE ÇIKARILMALIDIR"

Türkiye’de özelikle kanser vakalarında ciddi bir artışın yaşandığını vurgulayan Güneş, "Bunun için gerekli önlemlerin alınıp çalışmaların en üst seviyede olması gerekir. Ayrıca ülkemizde özel hastanelerde katılım payı yüksek olduğundan dolayı yığılmaların çoğu devlet hastanelerinde olmaktadır. Bu yığılmaların önüne geçmek için çalışmaların yapılması gerekir. Ayrıca sağlıklı olmak için bin 400 yıl önce bize haber verilen ve hiç eskimeyen, Peygamberimiz Sallallahu Aleyhi ve Sellem’in tavsiyelerine uyarak sağlığımızı korumuş oluruz." diye konuştu.

"CÖMERT OLMAK, BAŞKALARININ YARDIMINA KOŞMAK TERAPİDİR"

"Hastalık gelmeden sağlığın kıymetini biliniz." diyen Güneş, açıklamasının devamında şu tavsiyelerde bulundu:"Sıla-i rahim yapmalı yani akrabalarımızı ziyaret etmeliyiz. Bu ziyaretler insanı ruhen rahatlatır. Şükretmek insana huzur verir. Allah’a şükretmek, ona teşekkür etmek gerekir. Cömert olmak ve iyilik yapmak, elden geldiği kadarıyla başkalarının yardımına koşmak terapidir. İnançlı olmak başlı başına bir rahatlamadır. Oruç tutmak hem bedenen hem de ruhen sağlığa çok iyi gelir. Namaz kılmak insanı stresten uzaklaştırır, erken kalkmakla insanın günü bereketlenir. Bayramlar insanları buluşturup hayatımızdaki monotonluğu giderir. Ruh sağlığın sigortasıdır." (İlkha)

Etiketler:
Sende Yorumla...