Yukarı

"SAVCILARA VERİLEN HAKLAR AVUKATLARA DA VERİLMELİ"

Bu içerik 79 kez okundu.

​Savcılara verilen hakların aynısının avukatlara da verilmesi gerektiğini belirten Batman Hukuk ve Adalet Derneği Başkanı Yusuf Tanrıseven, hâlâ avukatların sosyal hakları yönden çok eksiklerinin olduğunu söyledi.

Batman Hukuk ve Adalet Derneği Başkanı Yusuf Tanrıseven, "5 Nisan Avukatlar Günü" münasebetiyle avukatların özellikleri, avukatlık mesleğinin avantaj ve dezavantajları, avukatlara tanınan haklar, Türkiye’de adalet sistemi, mahkemedeki problemler ve Türkiye’de hukuk fakültelerinin durumu gibi konularda açıklamalarda bulundu.

Diğer ülkelere göre Türkiye’de avukatlara tanınan hakların nispeten daha az olduğunu, bir kısım hakların olduğunu, fakat hâlâ avukatların sosyal hakları yönden çok eksiklerinin olduğunu ifade eden Tanrıseven, savcılara verilen hakların aynısının avukatlara da verilmesi gerektiğini belirtti.

Avukatlık mesleğinin yargının üç kurucu unsuru olan savunma mesleğini temsil ettiğini aktaran Tanrıseven, "Bu açıdan baktığımızda yargıda sav, savunma ve hüküm olan saç ayağı var. Hüküm kısmını hâkimler, sav kısmını savcılar, savunma kısmını da avukatlar temsil ediyor. Avukatlar çok geniş bir meslek alanı içerisinde görev yapıyorlar. Avukatlığın en önemli özelliği vatandaşın hakkını savunmaktır. Avukatlar insanların hakkını elde etmesi, hak etmediği cezayı almaması için insanları savunurlar." dedi. (İlkha)

Etiketler:
Sende Yorumla...