Yukarı

35 YILLIK MUHTAR GÜVEN TAZELEDİ

35 YILLIK  MUHTAR GÜVEN TAZELEDİ
Bu içerik 849 kez okundu.

Batman tarihinden önce muhtar olan Hayrettin Velioğlu yeniden muhtar seçildi.16 Mayıs 1990 tarihinden il olan Batman tarihinden önce 1984 yılından Batman merkez Hürriyet Mahallesinde muhtarlık yapan, Batman’da en çok muhtarlık yapan muhtar unvanına sahip olan 73 yaşındaki Hayrettin Velioğlu yeniden muhtar oldu.1984 yılında bu yana Hürriyet Mahallesi muhtarlığı yapan Velioğlu, Mahalli İdareler Genel Seçimleri'ni 8'inci dönemde de kazandı.35 yıldır muhtarlık yaptığını söyleyen Velioğlu, bu dönemin sonunda 40 yıllık muhtarlık görevini yapmış olacağını söyledi. 

"İLK MUHTARLIĞIMDA YAŞIM 38’Dİ"

1984 yılında ilk muhtarlık adayını koyduğunu belirten Velioğlu, "O zaman daha gençtim yaşım 38’di. O zamanlar Çamlıca, Güneykent ve Seyitler mahalleleri de Hürriyet Mahallesi olarak geçiyordu. Daha sonra zamanla Hürriyet Mahallesinden diğer mahalleler ayrıldı. Şimdiki seçim ile eski seçimler aynı değildi. Şimdiki çalışmalarla eski çalışmalarda aynı değildir. O dönemlerde devletin tüm sosyal yardımlaşmaları muhtarlar üzerinden yapılıyordu. Sokak ve cadde ihtiyacımız olduğu zaman belediyeye yaptırıyorduk." dedi.

"ESKİDEN BÜTÜN İŞLEMLERİ EL YAZISIYLA YAPIYORDUK"

Eskiden muhtarsız hiçbir resmi işlem yapılmadığını hatırlatan Velioğlu, "İlk muhtarlık dönemlerimde muhtarlık yazıhanem çarşıdaydı. Sabahtan akşama kadar millet imzalar için sıraya giriyordu. İkametgâh ve fakir kâğıtları imzalayıp mühürledikten sonra veriyorduk. Sabah kendi paramlar 2 top kâğıt alıyordum akşama kadar bitiriyordum. Mahallemiz de büyüktü bazen sabahtan akşama kadar yazı yazıyorduk. O dönemlerde bilgisayar da yoktu. Bütün işlemleri el yazısıyla yapıyorduk." ifadelerini kullandı. (İlkha)

Etiketler:
Sende Yorumla...