Yukarı

"AVUKATLIK MESLEĞİ BÜYÜK İTİBAR KAYBINA UĞRUYOR"

Bu içerik 201 kez okundu.

Avukat sayısının ihtiyacın çok üzerinde olduğunu belirten Batman Baro Başkanı Abdülhamit Çakan, avukatlık mesleğinin itibar kaybına uğramaması için sınav sisteminin getirilmesini istedi.

Hukuk fakültesini okuyanlarla beraber 4 veya 5 yıl sonra avukatların sayısının 180-190 bine ulaşacağını, Türkiye'nin nüfusu düşünüldüğünde bunun inanılmaz bir rakam olduğunu belirten Batman Baro Başkanı Abdülhamit Çakan, avukatlık mesleğinin itibar kaybına uğramaması için bir an önce sınav sistemine geçilmesi gerektiğini söyledi.

FETÖ operasyonlarından bu yana yargı sisteminde de ciddi sıkıntıların yaşandığını vurgulayan Çakan, hâkim ve savcı alımı için gerekenlerin yapılmasını istedi. Batman Baro Başkanı Abdülhamit Çakan, "5 Nisan Avukatlar Günü" münasebetiyle açıklamalarda bulundu.Konuşmasının başında Çakan, daha adil bir yaşam ve gelecek ümidiyle tüm avukatların avukatlar gününü kutladığını belirtti.

"EN BÜYÜK SORUN HIZLA ARTAN AVUKAT SAYISIDIR"

Avukatlık mesleğinin Türkiye'de hâlâ saygın, itibarlı bir meslek olduğunu söyleyen Çakan, "Ama günden güne artan bir sayımız var. Şu an avukatlık mesleğinin önündeki en büyük sorun hızla artan avukat sayısıdır. Bunun en büyük sebebi, hızla artan ve kurulan hukuk fakülteleridir. Şu an Türkiye'de 84'e yakın hukuk fakültesi var ve bunlar her yıl mezun veriyorlar. 16 yıldır bu mesleğe başladım, üniversiteye gittiğim tarih itibariyle Türkiye'de 7 veya 8 hukuk fakültesi vardı. O günden bu yana hukuk fakültesi sayısının 84'e yükselmiş olması, hâlâ kuruluyor ve mezun vermeye devam ediyor olması bence en büyük problemlerimizden biridir." dedi. (İlkha)

Etiketler:
Sende Yorumla...