Yukarı

KÜRT MESELESİ ÇÖZÜLMEDEN RAHATLAMAK MÜMKÜN DEĞİL

KÜRT MESELESİ ÇÖZÜLMEDEN RAHATLAMAK MÜMKÜN DEĞİL
Bu içerik 212 kez okundu.

Kürt meselesi çözülmeden Batman gibi bir ilde çağdaş belediyeciliği yürütmekte mümkün olmadığını anlatan Yurtsever Demokratik ittifak'ın bağımsız Batman Belediye Başkan adayı Ekmen, " Bu güne kadar yürütülen siyaset hendek ve barikat siyaseti olmuştur. Yürütülen bu siyaset hayvanlarımızın ölmesine suyumuzun zehirlenmesine neden oldu. Bunun için 3. bir alternatife ihtiyaç vardır. Kürt siyasal çevreleri Yurtsever ve Demokrat ittifak oluşturdular. Değişik şehirlerde bağımsız adaylarla yeni bir seçenek ve çaresizliği ortadan kaldıran ve toplumun çok dilliliğine hitap eden siyasetten illallah eden Kürt Arap, Müslüman ve gayri Müslim insanların taleplerini dile getirebilecek ve bunu kayıtsız şartsız meşru zeminlerde yürütebilecek bir anlayışa ihtiyaç vardır. En önemlisi mazlum ve perişanların hallerini dillerinde görmek mümkündür."dedi.

DİLLER PERİŞAN DURUMUNDADIR

Batman gibi bir şehirde bile resmi olmayan dillerin  perişan halde olduğunu anlatan Ekmen, " Bunun için benim belediyeciliğimde Kürtçe ve Arapçayı esas alan çok dilli belediyecilik temel hedefimdir. Belediyecilikte açıklık şeffaflık oyunu verenin aynı zamanda denetlemesi vazgeçilmezdir. 40 yıldır bu kadar şiddetli sarsıntı geçiren köyünü dilini kültürünü şiirini hatta anne ve babasını terk etmek zorunda kalıp büyük şehirlerin varoşlarına yerleşmek zorunda kalan insanlarımızın öncelikle tekrar kendi kimliklerine kavuşması gerekiyor. "

ELEKTRİK SU VE ULAŞIMDA YARDIMCI OLACAĞIZ

Belediye başkanı seçildiği takdirde maddi durumu olmayan insanların tespit edilerek elektrik, su ve ulaşım konusunda yardımcı olacaklarını anlatan Ekmen konuşmasını şöyle sürdürdü.

"Batman'da toplumsal sosyal ve kültürel her türlü sportif faaliyetleri hayata geçirilmesi öncelikli olmalıdır. Örneğin her semtte Kürtçe ve ihtiyaca göre Arapça kadınlar için kotalar ayrılarak mesleki eğitim ve okulları açılabilir. Engelliler için geniş rehabilitasyon merkezleri organize edilebilir. 55 yaşın üzerindeki her insanın sosyal ve kültürel faaliyetleri katılımı sağlanabilinir. Oluşturacağım semt meclisleri ile katılımcı demokrasinin ve yerel yönetimlerin güçlendirilmesi sorunları yerelde çözmesi ve merkezi hükümetle koordineli şekilde esas olacaktır.Muhtaç olan ailelerin gerileri tespit edilerek Elektrik, su ve ulaşım konusunda yardımcı olacağız. Belediyecilikte halkın rızası esastır. Halk söyleyecek Belediye yapacak. Tolum kendi sorununu tespit ederek tartışılarak çözüm üretilecek." (M. Şükrü Yıldırım)

Etiketler:
Sende Yorumla...