Yukarı

ATATÜRK HEYKELİ TÖRENLE AÇILDI

ATATÜRK HEYKELİ TÖRENLE AÇILDI
Bu içerik 552 kez okundu.

Batman Belediyesi, 3. Etap vizyon çalışmaları sırasında zarar görmemesi ve yenilenmesi için kaldırdığı Atatürk Heykelini, yeni haliyle Cumhuriyet Meydanı’na konuşlandırdı.

Uzun yıllar Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Atatürk Heykeli, Batman Belediyesi’nce yenilendi. Heykel, 3. etap vizyon çalışmaları tamamlandıktan sonra tekrar eski yerine taşındı. Yenilenen heykel, Baş Öğretmen Atatürk, yanında kadın öğretmen ve öğrenci figürü ile tasarlandı. Platform üzerine kurulan heykel, askeri tören sonrası yerine konuşlandırıldı. Törene Vali Hulusi Şahin, Belediye Başkan Vekili Ertuğ Şevket Aksoy, Garnizon komutanı vekili, askeri erkan ve bazı kurum müdürleri katıldı. Belediye Başkan Vekili Ertuğ Şevket Aksoy, Atatürk heykelinin kentte zenginlik katacağını ve uzun yıllar sonrada bir sanat eseri olarakta çokça ziyaret edileceğini düşündüğünü söyledi.

CUMHURİYET BATMAN'I KURDU

Vali Hulusi Şahin ise, Batman'ın modern bir şehir olduğunu belirterek, " Modern Batman Cumhuriyetin eseridir. Cumhuriyet Batman'ı kurdu. Cumhuriyetin eseri modern Batman, Cumhuriyet meydanında Cumhuriyetin kurucusu büyük Atyatürk'ü böyle güzel bir sanatla anıyor bu son derece anlamlıdır.  Mesel heykel yapmak değil, mesele bir yerlere anıt koymak değildir. Mesele nankör olmamak, mesele vefakar olmaktır. Sizin için canını veren insanlara şükranları bir sembol ile sunabilmektir. " dedi. (M. Şükrü Yıldırım)

Etiketler:
Sende Yorumla...