Yukarı

"KÖYDEN KENTE GÖÇ İŞSİZLİĞİ ARTIRIYOR"

Bu içerik 75 kez okundu.

Batman'ın, köylerden göç alan bölge illerinin başında geldiğini belirten İŞKUR Batman İl Müdürü Besim Eviz, bu durumun kentteki işsizliği artırdığını söyledi.

Batman'da tüm çabalara rağmen işsizlik bir türlü önlenemiyor. Batman Türkiye'nin en işsiz kentlerinden biri… İŞKUR Batman İl Müdürü Besim Eviz, İŞKUR olarak kentteki işsizliği azaltmak için ciddi projeleri, istihdam programları olduğunu söyledi.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Eviz, Batman'ın köylerden göç alan önde gelen kentlerden biri olduğunu, bu durumun da işsizliğin artmasına yol açtığını dile getirdi.

İşsizliği önleyecek projeler konusunda ciddi çaba içinde olduklarını vurgulayan Eviz, Batmanlı iş adamlarının ellerini taşın altına koyup üretim ekonomisine yönelmeleri durumunda işsizliği önlemede önemli aşama kat edeceklerini belirtti.

İşsizliğin nedenlerini anlatan Eviz, "Ekonomistlere göre çalışmak isteyip iş arayıp da iş bulamayanlara biz, 'işsiz' diyoruz. Dolayısıyla burada işsizleri ikiye ayırmak gerekiyor. Çalışmak istemeyip de evinde oturup işi olmayan insanlar eğer iş aramıyorlarsa bunlar bize göre işsiz sayılmıyor. Bunların bir diğer kısmı vardır; iş beğenmeyenler. Bunlar kendilerine belli bir iş hedefi koymuşlar, o işler, pozisyonlar olmadı mı çalışmıyorlar. Dolayısıyla iş beğenmiyorlar." dedi.

"İŞSİZLİK KAYITLARIMIZIN YÜZDE 60-70'İ KAMU İŞLERİNİ İSTEYEN İŞSİZLERDİR"

İşsiz insanların genel itibariyle kamu ya da masa başı iş istediklerini ifade eden Eviz, "Özellikle bölgemizde kamu personeli alımları noktasında ciddi talepler oluyor. Bizim işsizlerimiz özel sektörden çok kamu sektörünü tercih ediyor. İşsizlik kayıtlarımızın yüzde 60-70'i kamu işlerini isteyen işsizlerdir. Bu anlamda aslında bu bir handikaptır. Bu insanlar özel sektörde kendilerini geliştirip, çalışıp, üretim ekonomisine katılırlarsa belki iş gücü piyasası çok daha iyi bir şekilde canlanacaktır. Belki iş kuracak, iş bulacaklardır. Ama sadece kamu ve masa başı iş istediklerinden işsizlik süreleri artıyor." ifadelerini kullandı.(İlkha)

Etiketler:
Sende Yorumla...