SURİYELİ KADINLARIN ÖZGÜRLÜĞÜ İÇİN EYLEM YAPTILAR
Yukarı

SURİYELİ KADINLARIN ÖZGÜRLÜĞÜ İÇİN EYLEM YAPTILAR

SURİYELİ KADINLARIN ÖZGÜRLÜĞÜ İÇİN EYLEM YAPTILAR
Bu içerik 407 kez okundu.

Batman'da STK'lardan oluşan Vicdan Hareketi, Suriye'de Esed zindanlarında tutuklu bulunan kadınların özgürlüğünü talep etmek amacıyla kitlesel basın açıklaması düzenledi.

Batman'da faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarından oluşan Vicdan Hareketi, Suriye'de 8 yıldır devam eden savaşta hapsedilen, işkence ve kötü muamele gören kadınlara dikkat çekmek ve özgürlüklerini talep etmek amacıyla kitlesel basın açıklaması yaptı.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle Atatürk Parkı önünde düzenlenen basın açıklamasına Suriyeli kadınlar da katıldı. Ellerinde dövizler taşıyan kadınlar, Esad aleyhine sloganlar attı.

Kur'an-ı Kerim'in okunduğu basın açıklamasında bir konuşma yapan Batman Düşünce ve İnanç Özgürlüğü Kadın Platformu dönem sözcüsü Betül Şat, Suriye'de muhalif olma gerekçesiyle zindanlarda tutulan, işkence ve onursuzca hareketlere maruz kalan kadınların olduğunu söyledi. Şat, zindanlarda 13 bin kadın, 7 buçuk milyon mülteci kadın bulunduğunu kaydetti.

110 ÜLKEDE MEYDANLARDAYIZ

Basın açıklamasını Vicdan Hareketi adına İHH Hanım Kolları Başkanı Emine Ayhan okudu.Bombaların altındaki Suriye dahil 110 ülkede meydanlarda olduklarını belirten Ayhan, "Bugün dünyanın dört bir yanında Suriyeli mahpus kadınlar için meydanlardayız. Geçtiğimiz yıl bugün, dünyanın dört bir yanından kadınların bir araya geldiği Vicdan Konvoyu ile 10 binin üzerinde kadın Suriye sınırında buluşmuştu. Bu yıl ise dünyanın tüm meydanlarında kadın erkek bir aradayız. Bizler, hukuksuzca tutulan, cinsel saldırıya ve işkenceye maruz kalan Suriyeli kadınların özgürlüğü için sesimizi yükseltiyoruz. Kadınlar olarak isyan ediyoruz. Tecavüzün, savaşlarda kadınlara yönelik işkencenin ve her türlü zulmün silah olarak kullanılmasına isyan ediyoruz. Bu kirli savaşlara isyan ediyoruz. Çocukların çırpınarak ölmesine isyan ediyoruz." dedi. (İlkha)

Etiketler:
Sende Yorumla...