Yukarı

FİDAN SATIŞLARI BAŞLADI

FİDAN SATIŞLARI BAŞLADI
Bu içerik 75 kez okundu.

İlkbahar mevsimine girdiğimiz bu günlerde Batman'da fidan satışları başladı.

Batman'daki fidan satıcıları Batmanlıların yeşil alanlara daha da önem vermeleri gerektiğini belirterek bu yıl ki fidan dikme mevsiminin başladığını ifade ettiler.

Fidan dikme mevsiminin gelişiyle Batman'da fidan satışı yapılan yerlerde hareketlilik yaşanıyor. Süs, gölgelik ağaç fidanları ve meyve ağacı fidanları satıcılarına giden Batmanlılar, tercihlerine uygun olan fidanları alıyorlar. Gölgelik ağaç fidanlarını genelde resmi kurumlar alırken, meyve veren ağaç fidanlarına ise köylerden talep oluyor. Batman'a getirilen fidanların ağırlıklı olarak Bursa, İzmir, Hatay, Yalova ve Manisa gibi illerden getirildiği belirtildi. Batman'da en çok Mazı ağacı, İran çamı ve sedir (yolluk) çamlarının satıldığını ifade eden fidan ve çiçek satıcıları, Batman'da birçok kurum ve kuruluşa fidan verdiklerini belirttiler. 20 seneden fazladır fidancılıkla uğraştığını belirten Mehmet Şirin Çağlayan, "Bu mevsim söküm ağaçlarının mevsimidir. Bu mevsim 2-3 ay devam ediyor. Meyve ağaçlarımız hepsi faturalı ve sertifikalıdır. Ağaçlarımız cins garantilidir. Yapraklı ağaçlarda her çeşidi bizde mevcuttur. Çam ağaçlarımız var. Çınar, akasya, katalpa, dış budak, top akasya, iğde, süs elması gibi 300'e yakın çeşitlerimiz vardır." dedi.

Batman'da yeşilliğin yetersiz olduğunu hatırlatan Çağlayan, "Ağaçların fiyatları 12 liradan 500 liraya kadar çıkıyor. Bu mevsimde en çok meyve ağaçları satılıyor. Batman'da yeşillik yeterli değil. Biz 20 yıldır uğraşıyoruz daha da milletin çoğu yeşillik nedir bilmiyor. Batman'ın yeşillendirmek için devletin el atması lazımdır. Milleti bilgilendirmek lazımdır. Batman yeşilliğinde eskiye göre çok daha iyidir ama batıya göre çok geride kalmıştır. Teşvik ve ağaçlandırmanın çoğaltılması için resmi kurumlar bedava ağaçlar verebilir. Bir iki yıldır devlet fidan vermiyor. Milletin gücü de olmadığı için millet fazla ağaç almıyor. Batman'da ağaç dikilecek yerler çoktur ama dikecek olanlar azdır. Devlet de bu konuda duyarsız. Onun için piknik için bir gölge bile Batman'da bulunmuyor." ifadelerini kullandı.(İlkha)

Etiketler:
Sende Yorumla...