Yukarı

"TAZİYE EVLERİ ASLİ FONKSİYONLARINA DÖNÜŞTÜRÜLMELİDİR"

Bu içerik 65 kez okundu.

Taziye evlerini asli fonksiyonlarına dönüştürmek istediklerini söyleyen HÜDA PAR Batman İl Başkanı Davut Şahin, bu konuda Batman İl Müftüsü Turgut Erhan’dan destek talebinde bulundu.

HÜDA PAR Batman İl Başkanı Davut Şahin, taziye yemeklerinin kaldırılması konusunda beraberindeki heyetle birlikte Batman İl Müftülüğünü ziyaret etti.

HÜDA PAR İl Başkanı Şahin ve beraberindeki heyeti, Batman İl Müftüsü Turgut Erhan karşıladı. Ziyarette, geleneksel hale gelen taziye yemeklerinin oluşturduğu mağduriyetler konuşuldu.

Batman’ın sorunları ve çözüm yollarına ilişkin sık sık kamu kurumlarını ziyaret ettiklerini söyleyen Şahin, İslam’a hizmet çalışmaları ve toplumun ıslahına yönelik gayret ve hassasiyet gösterdiğini belirttiği İl Müftüsü Turgut Erhan’a teşekkürlerini iletti.

Taziye sahiplerine büyük külfet getiren taziye yemeklerinin kaldırılması için İl Müftüsü Erhan’dan destek talebinde bulunan Şahin, taziye yemeklerinin ciddi bir mağduriyet oluşturduğunu ve bu yüzden taziye evlerini yemekhane, lokanta ve çayhane görüntüsünden çıkarıp, olması gereken asli fonksiyonuna kavuşturmak istediklerini kaydetti.

"BÜYÜK BİR MADDİ KÜLFET OLUŞUYOR"

Taziye yemeklerine giden masrafın neredeyse bir düğüne yapılan masraf kadar olduğunu vurgulayan Şahin, "Sayın Müftümüzü ziyaret etmemizin asıl sebebi bölge halkının yüzde 90’ını mağdur eden bir hususu konuşmaya geldik. Bu da taziyelerde taziyelere gelenlere verilen yemek konusudur. Bu konuda birçok şikâyet ve mağduriyet haberi geliyor. Belki taziye sahibi bunu dillendirmekten çekiniyor, ancak taziye yapıldığı zaman neredeyse bir düğüne yapılan masraf kadar bir masraf gidiyor. Hele hele vefat eden şahsın hastalık süreci de varsa ve haftalarca hastanede kalmışsa mağduriyet daha da artmaktadır. Vefattan önce hastane ziyaretinde de hasta yakınları büyük maddi külfet altına giriyor. Hasta vefat ettiği zaman üç günlük taziye süresi zarfında da en az 20 bin lira gibi bir yemek masrafı olduğu bilgisi bizlere ulaşıyor." dedi.

"BÖLGEMİZİN BÜYÜK BİR SORUNU"

Halkı büyük mağduriyet oluşturan taziye yemeklerinden kurtarmak istediklerini ifade eden Şahin, "Verilen yemekler taziye sahibini büyük bir külfet altına sokmakta ve mağdur etmektedir. Bu uygulama da Resulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem’in sünnetine uygun değildir. Fakat bugün maalesef bölgemizde bu gelenek artık bir mecburiyetten çıkmış olup adeta bir rekabete dönüşmüş durumda. Bu bölgemizin büyük bir sorunudur. Bizler de halkımızı bu sıkıntıdan kurtarmak istiyoruz. Bu konuda Müftülükten bu işe öncülük etmesini istiyoruz. Bu anlamda bize düşen ne varsa yapmaya hazırız." diye konuştu. (İlkha)

Etiketler:
Sende Yorumla...