Yukarı

HAYVANLARINIZI AŞIRI SOĞUĞA KARŞI KORUYUN

HAYVANLARINIZI AŞIRI SOĞUĞA KARŞI KORUYUN
Bu içerik 81 kez okundu.

Veterinerler, hayvan besicilerinin soğuklar nedeniyle dikkat etmeleri gereken hususlarla ilgili uyarılarda bulunuyor.

Batman’da veterinerler, havaların soğumasıyla beraber hayvan besicilerine aşırı soğuklar nedeniyle dikkat etmeleri gereken hususlar hakkında uyarılarda bulunuyor.

Aşırı soğuklar nedeniyle hayvanlarda bazı hastalıklar oluşabileceğini söyleyen Veteriner Hekim Abdulkadir Ataç, besicilerin bu konuda dikkatli davranmaları gerektiğini belirtti.

Özellikle sokak hayvanlarına yönelik insanların duyarlı olması gerektiğini ifade eden Ataç, sokak hayvanları aç ve susuz bırakılmaması gerektiğini vurguladı.

Besicilere uyarılarda bulunan Ataç, “İlimiz Batman’da hayvan besisi yapan çiftçilerimiz baya yoğunluktadır. Özellikle bu bölgede kış şartlarında hayvanlara nasıl bakılacağı, hayvanlara ne gibi bakımlar yapılacak ne şekilde besleyecekleri hususunda bilgilendirmek istiyorum. Özellikle küçükbaş ve büyükbaş besi çok yoğunluktadır. Maalesef bazı besiciler işi bilinçsiz olarak yapmaktadır. Özellikle bütün ahırın kapılarını kapatıp hava almasını engellemektedir. Havasız ve temiz bir ortamda yaşamayan hayvan hem beslemede zorluk çekiyor hem de kilo almıyor. Ayıca hayvan düşük yapabiliyor. Çünkü metan (kimyasal bileşen) ve amonyak (azot ve hidrojen bileşiği keskin kokulu bir gaz) gazlarından dolayı zehirlenmelerde meydana geliyor. İyi derecede beslenmediği için istediğimiz düzeyde verim alamıyoruz.” dedi.

“BESİCİLER KENDİ KAFALARINA GÖRE BİLİNÇSİZ BİR ŞEKİLDE HAREKET ETMEMELİDİR”

Besicilerin bilinçsiz şekilde hayvan beslememesi gerektiğini dile getiren Ataç, Ahırların özellikle havalandırılması lazım ve zemin ıslak hava cereyanlı olmadan havalandırmak gerekiyor. Hayvanları iyi beslemek gerekir. Kış aylarında havaların soğumasıyla birlikte hayvanların iyi beslenebilmesi için vitamin, mineral ve proteine ihtiyacı vardır. Süt ve et üretimi için memleketimizde besiciler çoktur. Bu iş bilinçsiz yapıldığı için randıman alamıyor. Bu işin bilinçli yapılması lazımdır. Bilinçli yapılırsa en azından yüzde 50 randıman alabilirler. Havasız ortamda ve sağlıksız beslenen hayvanlarda düşük ihtimali daha yüksek oluyor. Besicilerin bu uyarılara uymalarını tavsiye ediyorum. Besicilerin takıldıkları konu varsa özellikle veteriner hekimlerine danışmalıdırlar. Besiciler kendi kafalarına göre bilinçsiz bir şekilde besi yapıp kendilerine maddi yönden de sıkıntıya koyabiliyorlar.” ifadelerini kullandı. (İlkha)

Etiketler:
Sende Yorumla...