Yukarı

ÇOCUĞU CEZAEVİNE KOYMAK ONU ISLAH ETMİYOR

ÇOCUĞU CEZAEVİNE KOYMAK ONU ISLAH ETMİYOR
Bu içerik 324 kez okundu.

Suça itilen çocuklarla ilgili konuşan Batman Baro Başkanı Abdülhamit Çakan, bunun önlenmesine yönelik çözüm önerileri konusunda açıklamalarda bulundu.

Batman'da çocuk yaşlarda işlenen suçlarda büyük artış olduğunu belirten Batman Barosu Başkanı Abdülhamit Çakan yaptığı açıklamada, suç işleyen çocuğu cezaevine koymanın onu ıslah etmediğini, çocuğu topluma kazandırmak için çaba göstermek gerektiğini söyledi.

Çocuk suçluluğunu önleme konusunda çalışmaları olduğunu belirten Çakan, "Çocuk suçluluğu her geçen gün artıyor. Batman'ımız büyüyor ve bununla birlikte çocuk suçluluğunda da endişe verici bir artış oranı gözüküyor. Bunun da en önemli konu başlıklarından biri hırsızlık, diğeri uyuşturucu madde bağımlılığı ve satıcılığıdır. Bu konuyla ilgili komisyonlarımızı merkeze dönüştürmeyi düşünüyoruz. Merkeze dönüşecek komisyonlarımızdan biri de çocuk hakları merkezidir. Çocuk hakları merkezine bir yönetici atamayı hedefliyoruz. Bu yöneticimiz kendi ekibini kuracak ve bu ekip stajyer avukatlarımızla beraber bir çalışma yürütecek. Çalışma da çocuk mahkemesinde yürütülecek." dedi.

"ÇOCUK SUÇLARIYLA İLGİLİ SON 5 YILI KAPSAYAN BİR RAPOR HAZIRLANACAK"

Çocuk mahkemesinde çocuk suçlarına ilişkin olarak son 5 yılı kapsayan bir rapor hazırlanacağını belirten Çakan, şunları söyledi: "Yıldan yıla nasıl bir artış göstermiş, bu çocukların yaşları nedir, eğitim durumları nedir, ailelerinin eğitim, maddi durumu nedir, daha çok hangi mahallelerden bu çocuk suçlarına ilişkin artış var şeklinde bunların tümünü kapsayacak ayrıntılı bir rapor oluşturulacak. Bu rapor hazırlanır hazırlanmaz biz bunu medyayla da paylaşacağız. Batman'ın çocuk suçluluğuna ilişkin panoramasını çizecek bir rapor olacak inşallah. Bu rapor medya vasıtasıyla kurumlara da gönderilecek ve kurumlarda bundan haberdar edilecek. Engellenmesi ve önlenmesi anlamında bir tespit oluşturacak. Baromuzdur, karakollardır, emniyettir, valiliktir, okullardır; bu raporun verilerinden yararlanarak çocuk suçluluğunu engelleme adına ne yapabilir. Amacımız en azından bu suç oranını azaltmaktır. Raporun önemli olacağına inanıyorum."

Etiketler:
Sende Yorumla...