Yukarı

İHD'DEN KHK İHRAÇLARI AÇIKLAMASI

İHD'DEN KHK İHRAÇLARI AÇIKLAMASI
Bu içerik 133 kez okundu.

İnsan Hakları Derneği Batman şubesi yaptığı basın açıklamasıyla KHK’ların sebep olduğu çalışma hakkı ihlalinin kalıcılaştırılmasının hukuksuzluk olduğunu savundu.

İHD tarafından Kanun Hükmünde Kararnamelerle ilgi yapılan açıklamada, "kamuoyuna 'Sağlıkta Şiddet Yasası'  diye sunulan ve iktidar vekilleri tarafından meclise sunulan teklif, çok daha ağır bir ihlal içermektedir. Özetleyecek olursak; bu teklifle, bugüne kadar KHK ile ihraç edilmiş yahut güvenlik soruşturması engeliyle karşı karşıya bırakılmış hekimlerin SGK ile anlaşması olan hastanelerde çalışmasının önü kapatılmak istenmektedir" denildi.

 KHK yoluyla ihraçların, sağlıklı ve şeffaf bir hukuki süreci işletilmediği için hukuki olmadığı bildirilen açıklamada şu ifadelere yer verildi."Bir mesleğe başlayacaklar için OHAL’de uygulanan ve bugün rutin hale getirilmiş olan güvenlik soruşturmaları adalet ilkesine aykırıdır. Hakkında herhangi bir soruşturma ve kovuşturma olmayan ya da hakkında soruşturma varsa soruşturma sonucu beklenmeden, insanların emniyet ve istihbaratın muğlak, keyfi ve hukuksuz raporlarına dayanılarak işlerinden atılmaları yahut hak kazandıkları işe alınmamaları çalışma hakkının ağır bir ihlalidir. Hal böyle iken bu ağır ihlalin mağduru olan hekimlerin SGK ile anlaşması olan hastanelerde çalışmalarının önünü kapatılması bu insanları sosyal ölüme terk etmek demektir. Sağlıklı bir yargısal sürece dayanmayan ihraçlara karşı hukuk yolunun mümkün olduğunca ağır işlemesi, bu insanların çoğunun pasaportlarının iptal edilmiş olması, şimdi de hastanelerin neredeyse hiçbirinde çalışmalarına izin verilmemesi anayasa ve uluslararası yasalara açıkça aykırıdır. Eğer ortada bir suç varsa dahi bunun cezasının sınırları olmalıdır. Çoğunun hakkında soruşturma dahi açılmamış hekimlerin birden fazla cezaya ömür boyu çarptırılıyor olması yasal olsa bile hukuki değildir, meşru değildir."

Etiketler:
Sende Yorumla...