Yukarı

EMLAKÇILIK YETKİ BELGELERİ VERİLDİ

EMLAKÇILIK YETKİ BELGELERİ VERİLDİ
Bu içerik 123 kez okundu.

Batman’da taşınmaz ticaretinde ilk resmi emlakçılık yetki belgeleri, düzenlenen programla sahiplerine dağıtıldı.

Batman’da taşınmaz ticaretinde ilk resmi emlakçılık yetki belgesi için müracaat eden vatandaşlar, düzenlenen programla belgelerini aldılar.

Belge dağıtımından sonra açıklamalarda bulunan Batman Ticaret İl Müdürü Şehmus Kalkan, sektörün yasal altyapıya kavuşturulması, haksız rekabetin ve kayıt dışı faaliyetlerin önlenmesi, nitelikli insan kaynağı yaratılması, taşınmaz ticaretinin güvenli bir ortamda yapılması, mesleğe itibar kazandırılması ve meslek mensuplarına duyulan güvenin arttırılmasının öncelikli hedefleri olduklarını belirtti.

Şartları taşıdığını gösteren belgelerle bilgi sistemi (TTBS) üzerinden başvuru yapılabileceğini belirten Kalkan, “İşletmenin fiziki şartları, il müdürlüğü tarafından 7 gün içinde yerinde kontrol ve tespit edilir. Tüm şartları taşıyan işletmelere 10 gün içinde yetki belgesi verilir. Talebi reddedilen işletmelere, durum gerekçesi ile birlikte bilgi sistemi üzerinden bildirilir. Bundan böyle bu işle meşgul olan esnaflarımız, karşılıklı yazılı beyanlar doğrultusunda; Tapu kütüğüne kayıtlı olsun ya da olmasın taşınmaz alım satımı ve kiralamasına aracılık yapmak, alım satım ve kiralamaya konu taşınmazla ilgili inceleme, araştırma ve raporlama yapmak. alıcı veya kiracı ile sözleşme yapmak, kira bedeli ödemeleri ile abonelik işlemlerini takip etmek, taşınmazın tamiri, bakımı ve onarımı gibi hizmetlerin verilmesini sağlamak, taşınmazla ilgili danışmanlık ve yönetim hizmeti vermek gibi taşınmaz ticaretine ilişkin diğer hizmetleri yürütebileceklerdir.” ifadelerini kullandı.

Etiketler:
Sende Yorumla...