Yukarı

KÜLTÜR ENVANTERİNİN HAZIRLANMASINA BİLİMSEL DESTEK

KÜLTÜR ENVANTERİNİN HAZIRLANMASINA BİLİMSEL DESTEK
Bu içerik 392 kez okundu.

Batman Üniversitesi’nin proje ortağı olduğu ve Mardin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün başvuru sahibi olduğu  “Mardin İli Kültür Envanteri” projesi Dicle Kalkınama Ajansı tarafından 981.157,92 ₺ bütçe ile finanse edilecek olan projenin sözleşmesi imzalandı.

SÖZLEŞME İMZALANDI

“Mardin İli Kültür Envanteri” projesi, Batman Üniversitesi’ni münferiden temsil ve ilzam etmeye yetkili kılınan Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Gülriz Kozbe ve Öğr. Gör. Akarcan Güngör, İl Kültür ve Turizm Müd. Yrd. M. Sabahattin GENÇ ve Mardin Müze Müdürü Nihat Erdoğan’ın da hazır bulunduğu sözleme imza töreninde İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili AlaaddinAydın ve DİKAGenel Sekreteri Yılmaz Altındağ’ın proje sözleşmesini imzalamasıyla resmen başladı.

YILMAZ ALTINDAĞ’A TEŞEKKÜR

Batman Üniversitesi Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Gülriz Kozbe, Mardin turizmine çok ciddi katkıları olacak projeyi desteklemelerinden dolayı Dicle Kalkınma Ajansına ve Genel Sekreter Yılmaz Altındağ’a çok teşekkür ettiklerini söyledi.

“MARDİN İLİ KÜLTÜR ENVANTERİ” PROJESİ 18 AYDA TAMAMLANACAK

2018 Yılı Ekonomik Altyapının Geliştirilmesi Mali Destek Programı kapsamındaDicle Kalkınma Ajansı(DİKA)tarafından 981.157,92 ₺bütçe ile finanse edilmeye hak kazanan “Mardin İli Kültür Envanteri”projesi, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün eş finansmanıyla toplamda 1.308.210,56 ₺’likbir bütçeye ile 18 ay içerisinde tamamlanması hedefleniyor.

MARDİN’İN TÜM KÜLTÜR VARLIKLARI KAYIT ALTINA ALINACAK

Projenin genel amacı hakkında bilgi veren Batman Üniversitesi Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Gülriz Kozbe, “Projenin genel amacı, dünya uluslarının ortak mirası olarak kabul edilen kadim Mardin şehrindeki taşınmaz kültür varlıkları ile sit alanlarına dair envanterinçıkarılmasıdır. Bu bağlamda “Mardin İli Kültür Envanteri” başlıklı proje, Mardin’in tüm ilçelerindekikültür varlıkları ile sit alanlarının tanıtımı için tek başlık altında gerçekleştirilecek olan en kapsamlı çalışma niteliğini taşımaktadır.” dedi.

Batman ilinde 2017 yılında iyi bir uygulama örneği olan “Batman İli Kültür Envanteri” projesini tamamladıklarını belirten Prof. Dr. Gülriz KozbeBatman Üniversitesi’nden bir grup akademisyeninle birlikte Mardin İli Kültür Envanteri” projesine destek vereceklerini envanter çalışması ile her daim çok kültürlü bir yapıya sahip olan Mardin’inenvanter açısından içinde bulunduğu eksikliklerin giderilmiş olacağını ifade etti.

“MARDİN İLİ KÜLTÜR ENVANTERİ” KİTAPLAŞTIRILACAK

Proje sonunda “Mardin İli Kültür Envanteri” projesinin kitaplaştırılacağını ve kültürel mirasımızın gelecek kuşaklara arşiv niteliğinde faydalı bir eser olarak bırakılacağını belirten Prof. Dr. Kozbe, proje Mardin’in tanıtımına katkıda bulunmasının yanı sıra projeden elde edilen veriler ışığında turizm sektörünün yeniden şekillendirilmesi ve yeni tur güzergâhlarının oluşturularak şehrin turizm potansiyelinin arttırılmasına katkıda bulunacağını söyledi.

Etiketler:
Sende Yorumla...