Yukarı

ZAVİYENİN MİNARESİ DE TAŞINDI

ZAVİYENİN MİNARESİ DE TAŞINDI
Bu içerik 385 kez okundu.

ZİYARETİNE GELECEĞİZ

Hasankeyf'teki tarihi İmam Abdullah Zaviyesinin ardından zaviyesinin minaresi de özel sistemle yeni yerine taşındı.

HES projesi kapsamında Ilısu Barajı göleti altında kalacak olan Batman'ın Hasankeyf ilçesindeki tarihi eserlerin taşınma işlemleri sürüyor. Yaklaşık 12 bin yıllık geçmişi olan Hasankeyf’in en önemli tarihi eserlerinden olan ve geçtiğimiz pazartesi günü başarılı bir şekilde taşınan tarihi İmam Abdullah Zaviyesinin ardından bu kez zaviyesinin minaresi de özel sistemle yeni yerine taşındı. 540 yıllık Zeynel Bey Türbesi ve 650 yıllık Artuklu Hamamı ile 12'nci yüzyılda Artuklular döneminde yapılan İmam Abdullah Zaviyesinin ardından zaviyenin minaresi de Yeni Kültürel Park Alanı’na taşınma işlemleri başarıyla sonuçlandı.

400 TONLUK MİNARE BAŞARIYLA TAŞINDI

Taşınma işlemi başarıyla gerçekleştirilen 400 ton ağırlığındaki İmam Abdullah Zaviyesinin minaresi de bütünsel olarak taşınan eserler arasında yerini aldı. Zaviyeden geri kalan 200 ton ağırlığındaki müştemilatı ise ileriki günlerde taşınması planlanıyor.Saat sabah 08.00’de başlayan taşıma işlemi özel yapılan yolda 2 buçuk kilometre boyunca yaklaşık 2 buçuk saat devam etti. Ardından İmam Abdullah Zaviyesinin minaresi, Yeni Kültürel Park Alanı’na taşınan zaviyenin hizasına kadar getirilerek taşınma işlemine ara verildi. Projede özel platforma bindirilen minarenin taşınması 360 derece dönebilen tekerlekli yaylı sistemle gerçekleştirildi.

YIL SONUNA KADAR 4 ESER DAHA TAŞINACAK

Pazartesi günü taşınan İmam Abdullah Zaviyesi ile minaresi yeni yerine yerleştirilmesi çalışması önümüzdeki günlerde beli olacak. Yıl sonuna kadar Sultan Süleyman Koç Minaresi, Er-Rızık Camii, Kızlar (Eyyubi) Camii ve Koç Camiinin Arkeopar’a taşınması hedefleniyor.Taşıma işleminin ardından açıklamalarda bulunan Hasankeyf Kaymakamı Faruk Bülent Baygüven, taşınan eserlerin yeni Hasankeyf'te sergilenmeye devam edeceğini söyledi.

Etiketler:
Sende Yorumla...