SUMAK HASADI YAPILDI
Yukarı

SUMAK HASADI YAPILDI

SUMAK HASADI YAPILDI
Bu içerik 279 kez okundu.

Hazmı kolaylaştırıcı ve iştah açıcı gibi özelliklere sahip sumak bitkisinin hasadına Gercüş'te  başladı.

Gercüş İlçesinin bir birçok köyünde kendiliğinden yetişen sumak, hazmı kolaylaştırıcı ve iştah açıcı gibi özelliklere sahip.  Ulaş, Çiçekli, Seki ve civar köylerde daha çok üzüm bağları ile tarlalarda kendiliğinden yetişen sumağın bakımı ve budaması köylüler tarafından yapılıyor.

Yemeklere baharat olarak katılan ve soğutularak şerbet halinde tüketilen sumağın hasadına, olgunlaştığı dönem olan Ağustos ayının başlarında başlanıyor.

Çiçekli köyü sakinlerinden M. Selami Altun, üretimini oldukça fazla yaptıkları sumağın, köyleri için gelir kaynağı olduğunu söyledi.  Kırmızı ve beyaz sumak adında iki çeşit sumağın olduğunu belirten Altun, “Buralarda en çok sumak yetişiyor. Şimdi tam sumak zamanıdır. Sumak hasadına başlanmış ve hasadı bitmek üzeredir. Sumağımız ilaçtır. Hiçbir ilaçlaması yok, saf ve doğaldır. O kadar güzeldir ki bir sene alan sonraki sene de alıyor. Limon ve diğer ürünler gibi değil, yemesi çok lezzetlidir. Geçen sene sumağın fiyatı 9 ila 13 lira arası satılıyordu. Bu yıl fiyatlar hemen hemen aynıdır. Ekşiliği ve yemesi çok lezzetlidir. En güzel yanı da doğal yetişiyor.” şeklinde konuştu.

Etiketler:
Sende Yorumla...