Yukarı

TJA, KÜBRA OĞUR DAVASINI TAKİP EDECEK

TJA,  KÜBRA OĞUR DAVASINI TAKİP EDECEK
Bu içerik 1791 kez okundu.

Kocasından boşanmak istediği için öldürüldüğü iddia edilen 1 çocuk annesi Kübra Oğur'un davasının takipçisi olacaklarını belirten TJA'lı kadınlar, Kadın cinayetlerine karşı sonuna kadar mücadele edeceklerini söyledi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl Örgütü binası önünde bir araya gelen kadınların eylemine HDP Milletvekilleri Feleknaz Uca, Ayşe Acar Başaran, HDP İl Eş Başkanı Berivan Helen Işık ve TJA aktivisti kadınlar katıldı.

Özgür Kadın Hareketi (TJA), Batman’da boşanmak istediği eşi Bilal Oğur tarafından önceki gün öldürülen 1 çocuk annesi Kübra Oğur’a (24) ilişkin basın açıklaması yaparak, açılacak davanın takipçisi olacaklarını belirtti.

'DAVANIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ'

 Basın açıklaması öncesi HDP Milletvekili Başaran kısa bir konuşma yaptı. Son günlerde kadına yönelik şiddetin yeniden arttığına ve sadece Temmuz ayında 47 kadının erkekler tarafından katledildiğine dikkat çeken Başaran, "Geçtiğimiz günlerde Batman'da Kübra Oğur boşanmak için öldürüldü. Biz artık tetikçilerin değil gerçek faillerin yargılanmasını istiyoruz. Biz Batmanlı kadınlar olarak da davanın takipçisi olacağımızı ve kadın cinayetlerinin sona ermesi için mücadelemize devam edeceğiz" diye konuştu.

 'KADINA YÖNELİK ŞİDDETİN NEDENİ İKTİDAR'

 Başaran'ın ardından TJA Aktivisti Derya Aslan konuştu. Kadınlara yönelik şiddetin sona ermediğine aksine günden güne arttığına vurgu yapan Aslan, "Kadına yönelik şiddet olayları cinayetle sonuçlanmadığı sürece basına yansımamaktadır. Ancak biliyoruz ki bilmediğimiz öğrenemediğimiz onlarca hatta yüzlerce psikolojik ve fiziksel şiddet olayı yaşanmaktadır. Sadece 2018 yılı Temmuz ayı içerisinde 47 kadın erkekler tarafından katledildi" bilgisini verdi. Şiddetin bütününe bakıldığında ciddi sosyolojik bir olgu ve yaşamın her alanına yansıyan şiddetin toplum huzurunu ortadan kaldıracak neticeler doğurduğu ifade eden Aslan, "TJA bileşenleri olarak hemen her gün yaşanan kadın cinayetlerini kınıyor; şiddet, çocuk istismarı ve kadın cinayetlerine karşı sonuna kadar mücadeleyi büyüteceğimizi tekrar ilan ediyoruz" diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Etiketler:
Sende Yorumla...