Yukarı

“BAYANLARA ÖZEL PEMBE OTOBÜSLER HAYATA GEÇİRİLMELİ”

“BAYANLARA ÖZEL PEMBE OTOBÜSLER HAYATA GEÇİRİLMELİ”
Bu içerik 133 kez okundu.

TESSEP Batman İl Koordinatörlüğü, il toplu taşımada bayanlar açısından yaşanan sıkıntı ve mağduriyetlerin giderilmesi için bayanlara özel “Pembe Otobüs” uygulamasının hayata geçirilmesi gerektiğini belirtti.

Batman’da özellikle toplu taşıma araçlarında bayanların yaşadığı sıkıntılara dikkat çeken Tesettür Seferberliği Platformu (TESSEP) Batman İl Koordinatörlüğü, kentte bayanlara özel “Pembe Otobüs” uygulamasının hayata geçirilmesi taleplerinin dikkate alınması gerektiğini belirtti.

Konuyla ilgili açıklama yapan TESSEP Batman Sözcüsü Şeyma Erkul, toplu taşıma araçlarındaki sıkıntılardan dolayı bayanların zorluklar çektiğini ifade etti.

Kadınlara yönelik özel araç tahsisi istemelerindeki amacın ayrıştırmak değil, kadınların daha rahat seyahat etmelerinin önündeki engellerin kalkmasını sağlamak olduğuna dikkat çekti.

“Gayemiz kadınları ayrıştırmak değil pozitif ayrımcılık sağlamaktır”

Pembe otobüs uygulamanın hayata geçirilinceye kadar taleplerinin devam edeceğini vurgulayan Erkul, “Bu konuyla ilgili birçok üniversite de imza kampanyaları düzenlenmiş durumda. Bununla ilgili birçok kez talebimizde oldu, olmaya da devam edecek. Talebimiz her yerde pembe otobüs yaygınlaşıncaya kadar devam edecek. Dünyanın birçok ülkesinde pembe otobüs uygulaması zaten yapılıyor, var. Bizler Türkiye’de de bunun yaygınlaşmasını talep ediyoruz. Devletin amaçlarından bir tanesi de insanların can, ırz ve namus güvenliğini sağlamaktır. Bizler de bunların doğrultusunda bayanlara has olan pembe otobüslerin aktif hale getirilmesini, yaygınlaştırılmasını istiyoruz. Bundaki gayemiz kadınları ayrıştırmak değil, tamamen pozitif bir ayrımcılık olarak, kadınların daha rahat bir şekilde ulaşımdan faydalanması istiyoruz.” dedi.

“Pembe otobüs uygulaması ülke genelinde yaygınlaştırılmalı”

Pembe otobüs uygulamasının ülkede bir ihtiyaç olduğunun altını çizen Erkul, “Bugün pembe otobüsün kullanıldığı birçok yerde bulunan kişilerle röportaj yapılırsa hepsi de bu uygulamadan ne kadar memnun olduklarını dile getireceklerdir. Pembe otobüsler vesilesiyle ne kadar rahat ulaşım sağladıklarından bahsedeceklerdir. Bu nedenle pembe otobüs uygulamasının ülke genelinde yaygınlaştırılmasını istiyoruz. Çünkü gerçekten artık üniversitelerde, çalışma sektöründe de bayanların sayısı çok fazla ve gerek haberlerde gerekse sosyal medya ya da başka yerlerde çok sık bayanların seyahat esnasında tacize uğradıklarını duyuyoruz. Bunların önüne geçirebilmesi hususunda pembe otobüslerin büyük bir fark yaratacağını düşünüyoruz. TESSEP olarak bu çalışmalarımızı sürekli devam ettireceğiz ve her yerde aktif hale gelinceye kadar bu talebimizi sürekli olarak dile getireceğiz.” ifadelerini kullandı. (İLKHA)

Etiketler:
Sende Yorumla...