Yukarı

UCA, BOĞULMA VAKALARINI BAKANA SORDU

UCA, BOĞULMA VAKALARINI BAKANA SORDU
Bu içerik 91 kez okundu.

HDP Batman Milletvekili Feleknaz Uca, Batman'da son günlerde artan boğulma vakalarının önübe geçilemediği, her yıl onlarca kişi kazara veya serinlemek için girdiği sulama kanallarında hayatlarını kaybetmekte olduğunu içeren soruları içeren sor önergesini Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin  yanıtlaması amacıyla soru önergesi sundu.

Batman Milletvekili Feleknas Uca'nın  Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nın  yanıtlaması amacıyla verdiği soru önergesinde şu ifadeler yer aldı.

" Her yaz ayının neredeyse rutini haline gelmiş olan sulama kanallarında boğulma vakaları bu yıl da birçok vaka ile basında yer almıştır. Bu vakalardan Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde yaşanmış, ilçeye bağlı Görpınar Köyü Çalıönü mezrası yakınlarında bulunan Malabadi Barajı’na serinlemek için giren Hava Kaya, Hediye Karabulut, Nisanur Karabulut ve Ayşenur Karabulut  ileson olarak da Batman çayında Ali İmran  adlı genç   boğularak hayatlarını kaybetmiştir. Onlarca vaka olarak basına yansısa da sulama kanallarında yaşanan boğulma vakalarının önüne geçilememekte, her yıl onlarca kişi kazara ve ya serinlemek için girdiği sulama kanallarında hayatlarını kaybetmektedir. Bu durum ortada ihmallerin varlığı izlenimini doğurmaktadır. Önlenebilir kaza olarak kayıtlara geçen bu olayların yaşanmaması için vatandaşlara yönelik gereklibilgilendirme çalışmalarının yapılması,sulama kanallarının etrafının yerleşim yerlerine yakın olan kısımlarının dikenli tellerle çevrilmesi, hayvancılık ile geçimini sağlayan bölgelerde vatandaşların hayvanlarının su ihtiyaçlarını karşılayabileceği şekilde düzenleme yapılması, tehlike arz eden bölgelere, akşam saatlerinde de görülebilmesi için sıkça uyarı levhalarının konulması gerekmektedir. Bu bağlamda;1.       Batman ilinde olası vakalara müdahale edebilecek profesyonel müdahale ekipleri var mıdır? Var ise kaç kişiden oluşmaktadır? Bu kişiler arama kurtarma alanında uzman mıdır? 2. Boğulma vakalarını henüz yaşanmadan önleme açısındantehlikeli alanları tespit, keşif, güvenli bölgelerin oluşturulmasıyla ile ilgili acil müdahale çalışmalarınız varmıdır? 3. Önlem ve çevresel düzenleme eksikliğinden kaynaklanan boğulmavakalarının önüne geçilmesi için sulama kanallarının çevresinde ve içerisinde bariyer, korkuluk, tel çit ve ikaz levhaları gibi tedbirler için Bakanlığınızca özellikle yerel yönetimler ile işbirliği çerçevesinde alınmış bir önlem var mıdır? Bu kapsamda herhangi bir önlem alınmamış ise gerekçesi nedir? 4. Batman ilinde yaşanan boğulma vakalarını önlemek amacıyla Batman ilinde alınmış önlemler var mıdır? Var ise bu önlemler nelerdir? 5.2013 yılından bu yana Türkiye’de gerçekleşen boğulma vakalarının kaçında teknik ekipman veya ulaşım kaynaklı müdahale gerçekleşmemiş veyahut gecikme yaşanmıştır? " ( Mahsum Cihangir)

Etiketler:
Sende Yorumla...